10/09/2011 (19:46)

Η Σλοβενία δεν έπειθε έτσι κι αλλιώς με την απόδοση της από τις αρχές της διοργάνωσης, ήρθε και η ήττα από τα Σκόπια με 68-59 και πλέον το συγκρότημα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς θα παίξει το τελευταίο του χαρτί με τη Φινλανδία σε ένα ματς ζώης ή θανάτου. Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, φαινόταν ότι οι Σλοβένοι ήταν εκτός κλίματος, αφού το ματς στην ουσία ήταν… Σκόπια – Γκόραν Ντράγκιτς, με τον 25χρονο να σκοράρει όλους του πόντους της ομάδας του (11 στα πρώτα οχτώ λεπτά).

Τα Σκόπια έπαιζαν απλό μπάσκετ και με τους ΜακΚάλεμπ, Ιλιέφσκι, Στογιανόφσκι δημιουργούσαν ρήγματα από την περιφέρεια, κάτι που σε συνδυασμό με την κακή άμυνα των Σλοβένων, συντηρούσε το προβάδισμα υπέρ των νικητών. Οι τραγικές επιθέσεις των Σλοβένων (ενδεικτικό παράδειγμα ένας αιφνιδιασμός τρεις εναντίον ενός κατέληξε σε άστοχο σουτ από τα τρία μέτρα) και τα ανοιχτά σουτ των Σκοπιανών ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (61-44) πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο η Σλοβενία έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να “ξυπνήσει” και με ένα χαλάρωμα των Σκοπιανών τα κατάφερε με αποτέλεσμα να ψαλιδίσει την τελική διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Καλύτερος του αγώνα ο συνήθης ύποπτος Μπο ΜακΚάλεμπ με 19 πόντους, ένω όαση για τους Σλοβένους ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς με 20.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-31, 54-42, 68-59.
ΣΚΟΠΙΑ (Ντοκουζόφσκι): Ιλιέφσκι 14 (1), Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 19 (2),