Η Εσθονία άξιζε κάτι παραπάνω στον 3ο όμιλο του Μιλάνου, από το να περιμένει ένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας, προκειμένου να προκριθεί στους “16” του EuroBasket. Η εικόνα που έδειξε τουλάχιστον στον αγώνα με την (απογοητευτική ξανά) Μεγάλη Βρετανία ήταν τουλάχιστον θελκτική, καθώς η ομάδα του Jukka Toljala έκανε σμπαράλια την αντίπαλό της, επικράτησε με 94-62 και διατήρησε ζωντανές τις ελάχιστες μαθηματικές ελπίδες που έχει για πρόκριση.

Ο Henry Drell (20 πόντοι), ο Siim-Sander Vene (18 πόντοι) και ο Maik-Kalev Kotsar (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από την Εσθονία, η οποία τελείωσε το ματς με 53% εντός πεδιάς, 14/31 τρίποντα και 26 πόντους από λάθη αντιπάλου, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε πλήρως.

Η “Έστι” μάζεψε 13 ριμπάουντ παραπάνω (41-28), κράτησε τους Βρετανούς στο 37% και μετά το 2ο λεπτό δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Ίσα ίσα που η ομάδα του Toljala ξέφυγε με 27-18 στο 11’, με 36-21 στο 13’ και με 47-30 στο 18’, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 9/18 τρίποντα. Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο εύκολη στο 2ο ημίχρονο.

Οι Εσθονοί πάτησαν ακόμα πιο δυνατά το γκάζι, ξέφυγαν με 59-36 στο 23’, με 75-47 στο 29’ και ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή στο 35’ (85-53). Ο Myles Hesson (14 πόντοι) ήταν ο 1ος σκόρερ για τη Μεγάλη Βρετανία, η οποία έμοιαζε πάλι ανήμπορη να είναι ανταγωνιστική σε έναν αγώνα EuroBasket, με συνέπεια να γίνει η πρώτη ομάδα που έμεινε μαθηματικά εκτός της φάσης των “16”.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 49-36, 78-53, 94-62