Όταν βρήκε ρυθμό, η Ελλάδα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία. Η Εθνική δεν χρειάστηκε φυσικά ούτε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, για να φτάσει στη νίκη με 93-77 και να… τριτώσει το καλό στον 3ο όμιλο του EuroBasket, αγκαλιάζοντας πια την 1η θέση.

Η έκπληξη της ημέρας έγινε από την Ουκρανία. Η ομάδα του Ainars Bagatskis άλωσε το Μιλάνο, όπου υποχρέωσε σε δεύτερη ήττα την οικοδέσποινα Ιταλία με 84-73 και έβαλε πλέον πλώρη για την 1η ή τη 2η θέση του 3ου ομίλου. Παράλληλα η Ουκρανία έγινε η 3η ομάδα που προκρίθηκε μαθηματικά στους “16” μετά τη Γερμανία και την Ελλάδα, έχοντας σε τρομερή βραδιά τους Sviatoslav Mykhailiuk (25 πόντοι), Issuf Sanon (17 πόντοι) και Ivan Tkachenko (17 πόντοι).

Στο πρώτο, χρονικά, ματς της ημέρας για τον 3ο όμιλο, η Κροατία λίγο έλλειψε να πέσει σε γκέλα με αντίπαλο την Εσθονία. Ωστόσο το σουτ της απελπισίας από τον Kristian Kullamae στο φινάλε ήταν τελείως άστοχο και η ομάδα του Damir Mulaomerovic πήρε τη νίκη με 73-70, έχοντας κορυφαίους τους Karlo Matkovic (17 πόντοι), Dario Saric (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Jaleen Smith (13 πόντοι, 7 ασίστ). Για την ιστορία, η Κροατία έχει πλέον ρεκόρ 6-1 με αντίπαλο την Εσθονία σε EuroBasket.

Στον 4ο όμιλο η Σερβία έκανε άλλη μία επίδειξη δύναμης, αυτή τη φορά απέναντι στη Φινλανδία με 100-70. Η παρέα του Nikola Jokic (13 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ) έκανε σμπαράλια τους Φινλανδούς, αφού “έκλεισε” το 1ο ημίχρονο με διαφορά 28 πόντων και την έφτασε μέχρι τους 37 στο 4ο δεκάλεπτο, κυριαρχώντας σε κάθε τομέα της αναμέτρησης.

Η Πολωνία έκανε άνω-κάτω τον 4ο όμιλο με τη νίκη επί του Ισραήλ (85-76). Η ομάδα του Igor Milicic έλεγξε μάλιστα το ματς σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του, αφού είχε το προβάδισμα για 37’17’’ και ξέφυγε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο 36’ (83-68). Η Πολωνία σούταρε συνολικά με ποσοστό 50% και είχε 13/30 τρίποντα, με τους A.J. Slaughter (24 πόντοι), Aleksander Balcerowski (17 πόντοι), Aaron Cel (13 πόντοι) και Mateusz Ponitka (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) να ξεχωρίζουν, την ώρα που ο Deni Avdija είχε 3 πόντους, 1/6 σουτ και -26 στο “+/-”.

Η Τσεχία τα… χρειάστηκε μέχρι να καταβάλει την Ολλανδία του εξαιρετικού Yannick Franke (22 πόντοι) του ΠΑΟΚ με 88-80 στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο χωρών σε EuroBasket. Για την ακρίβεια, χρειάστηκε ένα τρίποντο του Martin Peterka (20 πόντοι, 6/7 τρίποντα) με 20,3’’ να απομένουν για τη λήξη, προκειμένου να “καθαρίσει” το ματς. Ο Peterka μαζί με τον Vesely (24 πόντοι) ήταν οι παίκτες που οδήγησαν τους Τσέχους, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο ημίχρονο.