Η Ισπανία το έκανε πάλι το θαύμα της. Η απίστευτη ομάδα του Sergio Scariolo ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε την οικοδέσποινα Γερμανία 96-91 στο Βερολίνο, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του EuroBasket (18/9, 21:30), εκεί όπου περιμένει από το απόγευμα η Γαλλία.

Ο νατουραλιζέ Lorenzo Brown (29 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν ο ηγέτης της “ρόχα”, ο Willy Hernangomez πρόσθεσε άλλους 16 πόντους, ενώ καθοριστική συνδρομή είχαν δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, ως επί τω πλείστον με την άμυνά τους, ο Usman Garuba (4 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ο Alberto Diaz (10 πόντοι).

Η Ισπανία σούταρε με ποσοστό 56%, είχε 100% στις ελεύθερες βολές (14/14) και έκανε μόνο 4 λάθη στο 2ο ημίχρονο (μετά τα 9 στο 1ο, από τα οποία δέχτηκε 15 πόντους), την ώρα που ο Dennis Schroder (30 πόντοι, αλλά κανέναν στα τελευταία 7,5 λεπτά), ο Franz Wagner (15 πόντοι) και ο Andreas Obst (15 πόντοι) ξεχώριζαν από τη Γερμανία.

ΕΣΠΑΣΕ ΚΑΡΔΙΕΣ Ο 2ΟΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

Η Ισπανία κατάφερε να ελέγξει το ματς για την περισσότερη ώρα στο 1ο ημίχρονο, μετά τουλάχιστον τα πρώτα 5-6 λεπτά, κατά τα οποία οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα πέντε φορές και άλλες τόσες ήταν ισόπαλες. Η ομάδα του Sergio Scariolo ήταν άλλωστε και αυτή που απομακρύνθηκε πρώτη με εννέα πόντους στο 13’ (24-33) χάρις σε δύο διαδοχικά τρίποντα του Rudy Fernandez. Η “ρόχα” διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι το 17’ (32-41), όταν δηλαδή οι οικοδεσπότες εξαπέλυσαν τη μεγάλη αντεπίθεση.

Μέσα σε ενάμισι λεπτό η “νασιονάλμανσαφτ” πέτυχε 14 πόντους, δεν δέχτηκε κανέναν και όχι μόνο ανέκτησε το προβάδισμα έπειτα από ώρα στο 18’ (42-41), αλλά προηγήθηκε και με 46-41. Η διαφορά ανέβηκε μάλιστα μέχρι το +7 στο 20’ (51-44) και οι Γερμανοί έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με το προβάδισμα (51-46), παρότι οι Ισπανοί σούταραν με το ασύλληπτο 71% εντός πεδιάς (20/28 σουτ)! Η ομάδα του Gordon Herbert διεύρυνε το προβάδισμα της στο 21’ (55-46), από εκεί και πέρα όμως το παιχνίδι άλλαξε τελείως εικόνα.

Η Ισπανία απάντησε με ένα σερί 0-10, πήρε ξανά το προβάδισμα στο 23’ με 55-56 και το ντέρμπι έμοιαζε να αρχίζει πάλι από την αρχή, ειδικά όταν οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 57-61 στο 25’. Μόνο που δεν σκόραραν ξανά για πολλή ώρα. Οι Γερμανοί έκαναν ένα νέο μεγάλο ξέσπασμα (14-0) και στο 29’ δημιούργησαν διψήφια διαφορά (71-61), ωστόσο η “ρόχα” δεν τα παράτησε. Πώς θα μπορούσε…

Με τον Brown να την παίρνει από το χέρι και να την οδηγεί, η Ισπανία πλησίασε άμεσα με επτά συνεχόμενους πόντους (71-68 στο 31’), στο 34’ ισοφάρισε έπειτα από ώρα το σκορ (77-77) και στο 35’ προσπέρασε με 77-79 και έκανε το σκορ 77-83 στο 36’. Οι Ισπανοί όχι μόνο κράτησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα, αλλά απομακρύνθηκαν και με 80-88 στα 36’’ πριν από το τέλος, “αγκαλιάζοντας” τη νίκη στη Mercedes Benz Arena.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 71-65, 91-96

Γερμανία (Herbert): Lo 9 (3), Giffey, Weiler-Babb 4, Voightmann 2, Wagner 15 (6/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Theis 10 (1/2 τρίποντα, 5 λάθη), Schroder 30 (8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ασίστ), Wohlfarth-Bottermann, Thiemann 6, Obst 15 (5/8 τρίποντα).

Ισπανία (Scariolo): Brown 29 (8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 4 λάθη), Pradilla 4, Fernandez R. 6 (2), Lopez-Arostegui 7 (1), Fernandez J., Brizuela 5 (1), Diaz 10 (1), Saiz 2, Hernangomez W. 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 4 λάθη), Garuba 4 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 τάπες), Hernangomez J. 13 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα).