Η Γερμανία έκανε τα εύκολα δύσκολα, είδε μία διαφορά 27 πόντων να πέφτει μέχρι τους τρεις στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά κατέβαλε το Μαυροβούνιο με 85-79 και πήρε την πρόκριση στους “8” του EuroBasket. Αυτή είναι μόλις η 2η πρόκριση στους “8” στις τελευταίες έξι διοργανώσεις -και πρώτη μετά το 2015- για τη “νασιονάλμανσαφτ”, η οποία περιμένει πλέον τη νικήτρια του αυριανού αγώνα Ελλάδα – Τσεχία (11/9, 21:45).

Ο Dennis Schroder (22 πόντοι, 8 ασίστ) ήταν πάλι ο κορυφαίος των Γερμανών, οι οποίοι σούταραν με 50% και μετά το αρχικό 0-2 έκαναν ένα σερί 11-0 και δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα. Με ένα νέο ξέσπασμα (12-0) η ομάδα του Gordon Herbert ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο 12’ (21-10) και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, με 40-19 στο 18’ και με 48-24 στο 20’. Το ματς δεν είχε λήξει όμως ακόμα.

Με “όπλο” την άμυνα ζώνης και τους ασταμάτητους Bojan Dubljevic (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Kendrick Perry (25 πόντοι, 6 ασίστ) να σκοράρουν κατά βούληση στην επίθεση, οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Για αρχή, το 51-24 του 21’ έγινε 51-37 στο 24’ με ένα σερί 0-13 για την ομάδα του Bosko Radovic, η οποία άρχισε το 2ο ημίχρονο με 9/13 τρίποντα και άλλαξε άρδην όλο το ματς!

Στο 32’ το Μαυροβούνιο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (67-58) έπειτα από πολλή ώρα και λίγο αργότερα πλησίασε ακόμα περισσότερο (69-64 στο 33’). Οι Γερμανοί επέδειξαν ψυχραιμία και ξεμάκρυναν πάλι στο 36’ (76-66), αλλά οι Μαυροβούνιοι επανήλθαν. Με 26’’ να απομένουν για τη λήξη μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (80-77), σε εκείνο το σημείο όμως ο Perry χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και οι οικοδεσπότες έμειναν όρθιοι χάρις στις βολές.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ WAGNER (;)

Αν έλειπε και ο διαφαινόμενος τραυματισμός του Frantz Wagner, όλα θα ήταν καλά για τη Γερμανία. Ο σταρ του Orlando “γύρισε” τον δεξιό του αστράγαλο στο 28′ και παρότι εκτέλεσε τις ελεύθερες βολές από το φάουλ που κέρδισε στη συγκεκριμένη φάση, δεν έπαιξε καθόλου στα τελευταία 12,5 λεπτά της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 48-24, 67-50, 85-79