Η Ισπανία έχει αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν πόσο “σκληρή” ομάδα είναι. Το επανέλαβε άλλη μία φορά στην Mercedes-Benz Arena του Βερολίνου. Η “ρόχα” ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε στην παράταση τη Λιθουανία 102-94 στον τέταρτο αγώνα της ημέρας για τη φάση των “16”, παίρνοντας την πρόκριση για τους προημιτελικούς του EuroBasket, εκεί όπου θα περιμένει μία εκ των Φινλανδία – Κροατία (11/9, 15:45).

Οι Lorenzo Brown (28 πόντοι, 8 ασίστ) και Willy Hernangomez (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Ισπανών, οι οποίοι έβαλαν 33 πόντους από τα 20 λάθη των αντιπάλων τους, ενώ οι ίδιοι έκαναν μόνο 8 σε 45 λεπτά. Η “ρόχα” πέτυχε μάλιστα και 48 πόντους μέσα από τη ρακέτα και επέτρεψε μόνο 32 στην ομάδα με την κορυφαία φροντ λάιν του τουρνουά.

Η Λιθουανία, από την άλλη, είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Mindaugas Kuzminskas (18 πόντοι), Ignas Brazdeikis (17 πόντοι), Domantas Sabonis (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Rokas Jokubaitis (13 πόντοι) και Lukas Lekavicius (15 πόντοι). Είχε όμως σε κακή βραδιά τον Valanciunas και τον Grigonis (που τραυματίστηκε κιόλας στην παράταση), γνωρίζοντας εν τέλει την 4η συνεχόμενη ήττα από την Ισπανία σε EuroBasket και την 6η σε 7 αναμετρήσεις συνολικά. Παράλληλα, έμεινε εκτός οκτάδας για 2ο EuroBasket στη σειρά

Ο 4ος αγώνας της ημέρας για τη φάση των “16” ήταν πραγματικό ντέρμπι. Όπως αναμενόταν άλλωστε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε όλο το 1ο δεκάλεπτο, πριν οι Ισπανοί ξεφύγουν για λίγο με 29-22 στο 12’. Η “Λιέτουβα” δεν άργησε να απαντήσει πάντως. Η ομάδα του Kazys Maksvytis ανέκτησε το προβάδισμα στο 27’ με 32-33 και στα επόμενα λεπτά άρχισε να “χτίζει” και διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και το +11 (47-58) στο 25’.

Οι Λιθουανοί έμοιαζαν να ελέγχουν το ματς στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Sergio Scariolo δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Κράτησε την αντίπαλό της χωρίς καλάθι από το 34’ (66-74) έως το 39’ (η Λιθουανία σκόραρε μόνο με βολές σε αυτό το χρονικό διάστημα), στο 38’ ισοφάρισε το σκορ με καλάθι του Brown (78-78) και στην επόμενη επίθεση πήρε και το προβάδισμα με σουτ του Lopez-Arostegui (80-78)!

Το φινάλε ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ. Ο Brazdeikis έβαλε το πρώτο λιθουανικό καλάθι (τρίποντο) έπειτα από έξι λεπτά και έκανε το σκορ 80-81 με 37,7’’ να απομένουν, αλλά ο Garuba έδωσε πάλι το προβάδισμα στους Ισπανούς με tip-in στα 16,7’’ (82-81). Το θρίλερ είχε και συνέχεια όμως. Οι Λιθουανοί έκαναν επιθετικό φάουλ στην επόμενη φάση, ο Willy Hernangomez ευστόχησε σε 1/2 βολές (83-81) και στην τελευταία επίθεση ο Jokubaitis αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Brazdeikis έβαλε ένα αρκετά τυχερό και μακρινό φόλοου, σκοράροντας στην εκπνοή! Παράταση…

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Λιθουανία είχε το momentum, αλλά η Ισπανία μπήκε πολύ καλύτερα στο γήπεδο. Η “ρόχα” προηγήθηκε με 88-83 στο 41’, με 92-86 στο 43’ και με 95-88 στο 44’, πατώντας καλύτερα στα πόδια της. Εν αντιθέσει με τους Λιθουανούς, που έχασαν και τον Marius Grigonis με τραυματισμό. Η Λιθουανία επέστρεψε όμως και με διαδοχικά τρίποντα των Lekavicius, Brazdeikis μείωσε στον πόντο (95-94 στο 44’), πριν ο τελευταίος κάνει ένα καθοριστικό λάθος στα 29,5’’.

Ο Λιθουανός γκαρντ/φόργουορντ χρεώθηκε και με αντιαθλητικό φάουλ στην ίδια φάση, στέλνοντας τον Brown στη γραμμή των βολών. Ο νατουραλιζέ πόιντ γκαρντ έβαλε ψύχραιμα δύο βολές και στην επίθεση που ακολούθησε, ο Willy Hernangomez σκόραρε (έπειτα από ασίστ του Brown), κερδίζοντας παράλληλα και φάουλ. Το σκορ έγινε σε μία κατοχή 100-94 με 19,7’’ να απομένουν. Game Over.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83 (κ.α.), 102-94