Σοκ! Μία λέξη που μπορεί να περιγράψει κάλλιστα αυτό που έκανε το Βέλγιο στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας για τον 1ο όμιλο του EuroBasket στην Tbilisi Arena της Τιφλίδας. Τα “λιοντάρια” κράτησαν την Ισπανία χωρίς πόντο στα τελευταία 3,5 λεπτά και τη νίκησαν 83-73, αλλάζοντας τελείως τις ισορροπίες στον 1ο όμιλο.

Η ομάδα του Dario Gjergja βρισκόταν πίσω στο σκορ με 73-71 στο 37’, ωστόσο ολοκλήρωσε το ματς με 12 αναπάντητους πόντους και πήρε έτσι μία μεγαλειώδη νίκη, μόλις τη 2η επί συνόλου οκτώ αναμετρήσεων με την Ισπανία σε EuroBasket και πρώτη έπειτα από 61 χρόνια! Το 1961 ήταν η τελευταία φορά που νίκησε σε EuroBasket το Βέλγιο την Ισπανία, η οποία είδε παράλληλα και ένα σερί 9 νικών σε φάση ομίλων να σταματάει -είχε να ηττηθεί από το 2015.

Ο Emmanuel Lecomte (20 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος του Βελγίου, ωστόσο είχε και μπόλικη βοήθεια από πολλούς συμπαίκτες του, όπως τον Pierre-Antoine Gillet (14 πόντοι), τον Retin Obasohan (11 πόντοι) και τον Ismael Bako (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Στην αντίπερα όχθη, η απογοητευτική Ισπανία του Sergio Scariolo έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να αγγίξει την 1η θέση του ομίλου, παρά τις προσπάθειες των Willy Hernangomez (18 πόντοι) και Lorenzo Brown (11 πόντοι, 8 ασίστ).

Το Βέλγιο μπορεί να χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά, για να πάρει τη νίκη, εντούτοις ήταν ανώτερο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Κράτησε την Ισπανία στο 41,9%, είχε 11/25 τρίποντα, κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (40-31) και είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα στο 1ο ημίχρονο, πριν δεχτεί ένα σερί 15-0 και δει τη “ρόχα” να μετατρέπει το 11-17 σε 26-17 στο 16’. Η ομάδα του Gjergja δεν πτοήθηκε πάντως. Ξαναμπήκε στο ματς και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι τα τελευταία λεπτά. Μέχρι το 12-0 των Βέλγων στα τελευταία 3,5 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 33-32, 54-57, 73-83