Με το δεξί κατόρθωσε να μπει η Εθνική ομάδα της Ισπανίας στο φετινό Eurobasket 2022, με το εμπόδιο της Βουλγαρίας του Σάσα Βεζένκοβ να μην αποτελεί ιδιαίτερο εμπόδιο για το συγκρότημα του Sergio Scariolo που επικράτησε άνετα εν τέλει με 114-87!

Η κατάσταση είχε αρχίσει να ξεφεύγει ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης, όταν μετά το 0-5 των αρχικών τεσσάρων λεπτών οι Ισπανοί έτρεξαν ένα τρομερό 12-0 επί μέρους σκορ και ξέφυγαν από νωρίς ακόμα και με διψήφιες αποστάσεις (20-9). Μάλιστα, μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου, οι Ρόχας έφτασαν ακόμα και στο +14 (28-14) και φάνηκαν έτοιμοι να “καθαρίσουν” από νωρίς το ματς.

Αν και ο Βεζένκοβ κινήθηκε στα όρια του νταμπλ νταμπλ ήδη από την δεύτερη περίοδο (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ), η Βουλγαρία όχι μόνο δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς αλλά αντίκρισε τον αντίπαλο να επεκτείνει τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 15 πόντους, με τη μέγιστη απόσταση να είναι το +22 (57-35) στο φινάλε του ημιχρόνου -με την υπόθεση “νίκη” να τελειώνει με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο Brown ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ματς της διοργάνωσης μετρώντας 17 πόντους και 5 ασίστ, ενώ για τους νικητές, που ήταν σε απίθανη βραδιά επιθετικά με 55% εντός πεδιάς και 45% στα τρίποντα, ξεχώρισαν επίσης και τα αδέρφια Hernangomez, Willy (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Juancho (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ), αλλά και ο Fernandez με 10 πόντους.

Από την άλλη μεριά, ο Βεζένκοβ ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων, με τον αστέρα του Ολυμπιακού να μετράει 24 πόντους (8-11 σουτ, 3-5 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά), ενώ ο Ivanov πρόσθεσε ακόμα 16 πόντους.