Το καλύτερο παιχνίδι του EuroBasket έγινε στο 2ο όμιλο. Εκεί όπου η Γερμανία νίκησε τη Λιθουανία 109-107 έπειτα από δύο παρατάσεις, 11 αλλαγές προβαδίσματος και άλλες τόσες ισοπαλίες στην κατάμεστη (από 19.500 θεατές) Lanxess Arena της Κολωνίας, μεταξύ των οποίων βρίσκονταν και χιλιάδες Λιθουανοί, οι οποίοι έκαναν κάτι παραπάνω από αισθητή την παρουσία τους.

Η Γερμανία έκανε έτσι το 3-0 στο 2ο όμιλο και άφησε τη Λιθουανία στο 0-3, σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι, στο οποίο είχε πάντως το προβάδισμα για 36’52’’, παρότι έχασε τους Theis, Thiemann με πέντε φάουλ και είχε άλλους τέσσερις παίκτες (Schroder, Wagner, Woightmann, Wohlfarth-Bottermann) με τέσσερα!

Η οικοδέσποινα του ομίλου είχε βέβαια και έναν ασταμάτητο (για 40 λεπτά, διότι από εκεί και πέρα έμεινε από καύσιμα) Frantz Wagner (32 πόντοι, 8 ριμπάουντ), τον Dennis Schroder (25 πόντοι, 8 ασίστ) να βάζει μεγάλα καλάθια και τον Maodo Lo (21 πόντοι) να την κρατάει όρθια σε πολλές περιστάσεις. Με αυτούς τους τρεις πρωταγωνιστές οι Γερμανοί αντιστάθηκαν στο… bully-ball της Λιθουανίας, από την οποία ξεχώρισαν ο ασταμάτητος Jonas Valanciunas (34 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και ο Marius Grigonis (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Gordon Herbert ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και αυτή που είχε διαρκώς το προβάδισμα. Για την ακρίβεια, μετά το 17-16 στο 10’ η “νασιονάλμανσαφτ” είχε σταθερά μία διαφορά 4-8 πόντων, με τον Wagner να σκοράρει κατά βούληση και να μετράει 18 πόντους μέχρι το ημίχρονο (41-46). Οι Γερμανοί ξέφυγαν με 46-55 στο 24’, αλλά οι Λιθουανοί “επέστρεψαν”. Μείωσαν γρήγορα τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (56-57 στο 26’ και 60-61 στο 28’), ισοφάρισαν στο 29’ (63-63) και στο 31’ έκαναν το προσπέρασμα (67-66) για πρώτη φορά έπειτα από 21 λεπτά.

Η Γερμανία δεν έχασε πάντως τον έλεγχο. Με τον Wagner να… παίρνει πάλι φωτιά, οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν εκ νέου με επτά πόντους διαφορά στο 37’ (75-82) και στο 38’ (82-89), ωστόσο δεν σκόραραν ξανά. Οι Λιθουανοί έκλεισαν το παιχνίδι με επτά αναπάντητους πόντους και με τον Valanciunas να στέλνει το ματς στην παράταση με tip-in στα 7’’, αφού το ενδιάμεσο σουτ του Schroder δεν βρήκε στόχο στο φινάλε.

Με το momentum όλο δικό της, η “Λιέτουβα” προηγήθηκε 93-89 στο 42’ και έμοιαζε να πατάει καλύτερα στα πόδια της, με τους Wagner, Schroder να είναι εμφανώς κουρασμένοι και τους ψηλούς των Γερμανών να είναι όλοι φορτωμένοι με 4 και 5 φάουλ. Κι όμως, οι Γερμανοί ισοφάρισαν εκ νέου με γκολ-φάουλ του Schroder στα 30,8’’ (96-96), έβγαλαν την τελευταία άμυνα και με 6,2’’ να απομένουν, είχαν πάλι την ευκαιρία να πάρουν το ματς. Ο Wagner ήταν όμως άστοχος στο μακρινό σουτ.

Στη 2η παράταση οι οικοδεσπότες μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο. Προηγήθηκαν 96-101 στο 46’ και 98-103 στο 47’, ακόμα και με 104-109 στο 48’ χάρις σε δύο διαδοχικά τρίποντα του Lo. Στη συνέχεια όμως ο Echodas μείωσε με γκολ-φάουλ (107-109), ο Wagner έκανε λάθος και οι Λιθουανοί είχαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα. Δεν μπόρεσαν όμως. Ο Grigonis αστόχησε σε τρίποντο, όπως και οι Schroder, Brasdeikis και εν τέλει ο Butkevicius, στο ανοιχτό τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-46, 65-66, 89-89 (κ.α.), 96-96 (1η παρ.), 107-109