Η ήττα από το Βέλγιο μάλλον αφύπνισε την Ισπανία. Και την… πλήρωσε το Μαυροβούνιο. Η “ρόχα” έβγαλε αντίδραση και νίκησε πολύ εύκολα το Μαυροβούνιο 82-65, μπαίνοντας πάλι σε θέση οδηγού στον 1ο όμιλο του EuroBasket, που διεξάγεται στην Τιφλίδα.

Αυτή ήταν 2η νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τους Μαυροβούνιους σε EuroBasket για την Ισπανία. Και όπως και η πρώτη (με 99-60 το 2017) και αυτή εξελίχθηκε από πολύ νωρίς σε περίπατο. Η ομάδα του Sergio Scariolo σούταρε με ποσοστό 50%, είχε 11/25 τρίποντα, σάρωσε τα ριμπάουντ (41-26) και παρότι υπέπεσε σε 20 λάθη, δεν της κόστισαν ποτέ.

Οι Dario Brizuela (18 πόντοι), Lorenzo Brown (12 πόντοι, 7 ασίστ), Jaime Pradilla (12 πόντοι) και Willy Hernangomez (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ) βοήθησαν την Ισπανία να ελέγξει το παιχνίδι μετά τα πρώτα 3-4 λεπτά, να ξεφύγει στο 9’ με 13-25 χάρις σε ένα σερί 0-10 και να διατηρήσει το προβάδισμα για 37’47’’ στο παιχνίδι.

Στο 2ο ημίχρονο η διαφορά έφτασε ακόμα και το +27 για τους Ισπανούς (35-62 στο 24’), οι οποίοι θα παίξουν την 1η θέση του 1ου ομίλου στον αυριανό αγώνα με την Τουρκία. Το Μαυροβούνιο, από την άλλη, θα παίξει την πρόκριση απέναντι στην οικοδέσποινα Γεωργία, αν και είναι πολύ πιθανό να περάσει στους “16” ακόμα και με ήττα, ανάλογα με τα υπόλοιπα αποτελέσματα στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 31-53, 48-67, 65-82