Το παιχνίδι με τη Μεγάλη Βρετανία ήταν ούτως ή άλλως τυπική διαδικασία για την Ιταλία, από τη στιγμή που γνώρισε εκ των προτέρων ότι δεν θα μπορούσε να ανέβει πάνω από την 4η θέση του 3ου ομίλου. Εξελίχθηκε σε τυπικά διαδικασία και μέσα στο παρκέ, αφού η ομάδα του Gianmarco Pozzecco δυσκολεύτηκε μόνο ένα ημίχρονο, πριν διαλύσει εν τέλει την αντίπαλό της 90-56.

Αυτή ήταν η 1η αναμέτρηση μεταξύ των δύο χωρών σε EuroBasket και ελάχιστο ενδιαφέρον είχε μετά το 1ο ημίχρονο. Η Ιταλία κυριάρχησε πλήρως μετά την ανάπαυλα στο Mediolanum Forum, δέχτηκε μόνο ΔΥΟ πόντους στην τελευταία περίοδο και τελείωσε το ματς με 14/30 τρίποντα, σούταρε με ποσοστό 50%, μοίρασε 30 ασίστ, έκανε μόνο 6 λάθη και είχε ως συνήθως 1ο σκόρερ τον Simone Fontecchio μ (18 πόντοι).

Ο Myles Hesson (18 πόντοι) ξεχώρισε από τη Μεγάλη Βρετανία, που για μία ακόμα φορά απογοήτευσε. Η ομάδα του Nate Reinking σούταρε με 30%, είχε 1/13 σουτ στην 4η περίοδο (δεν σκόραρε στα τελευταία 6,5 λεπτά) και υπέστη την 11η σερί ήττα της σε EuroBasket (η τελευταία των Βρετανών σημειώθηκε στις 8/9/2013 επί της Γερμανίας).

Οι Βρετανοί άντεξαν ουσιαστικά 16-17 λεπτά. Τόσο ήταν το χρονικό διάστημα που κατόρθωσαν να ακολουθήσουν στο σκορ τους Ιταλούς (15-16 στο 7’, 28-31 στο 13’, 35-37 στο 16’), έστω κι αν ποτέ δεν προηγήθηκαν. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν όμως το 1ο ημίχρονο με επιμέρους 2-8, έτρεξαν ένα σερί 0-13 στη συνέχεια και η διαφορά δεν σταμάτησε να μεγαλώνει, μέχρι που έφτασε το τελικό +34.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 37-47, 54-67, 56-90