Η Πολωνία βρέθηκε κατάφατσα με μία ήττα, που ουσιαστικά θα “ακύρωνε” ό,τι έχει καταφέρει έως τώρα στον 4ο όμιλο του EuroBasket. Εν τέλει, ένα ξέσπασμα αποδείχθηκε αρκετό, ώστε να καταβάλει την Ολλανδία με 75-69, να κάνει το 3-1 και να κλείσει και αυτή μία θέση στους “16” της διοργάνωσης.

Με τους Ponitka και Slaughter να έχουν μαζί 4/14 σουτ, ο Michal Sokolowski (24 πόντοι), ο Aleksander Balcerowski (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ένας παγκίτης, ο Jakub Garbacz (10 πόντοι), έβγαλαν το φίδι από την τρύπα. Με μπροστάρηδες αυτούς τους τρεις, η ομάδα του Igor Milicic κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 13 πόντων στο 2ο ημίχρονο και να φτάσει στη νίκη, την πρώτη επί της Ολλανδίας σε EuroBasket από το 1987!

Ο Charlon Kloof πέτυχε 20 από τους 26 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και ήταν ο κύριος λόγος που η Ολλανδία είχε το προβάδισμα για 24’28’’. Η ομάδα του Maurizio Buscaglia δεν είχε πάντως διάρκεια στο παιχνίδι της και δεν άντεξε μέχρι τέλους απέναντι στα πολύ μεγαλύτερα κορμιά των Πολωνών, οι οποίοι μάζεψαν 12 ριμπάουντ παραπάνω (36-24) και πέτυχαν υπερδιπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα (42-20).

Μετά το κακό ξεκίνημα (5-11 στο 5’) οι “οράνιε” έκαναν το προσπέρασμα με 20-19 στο τέλος της 1ης περιόδου, ξεμάκρυναν με 37-29 στο 18’ και ξέφυγαν με 49-36 στο 24’, τη μέγιστη διαφορά που δημιούργησε οποιαδήποτε ομάδα στο ματς. Κάπου εκεί η Πολωνία αφυπνίστηκε. Η άμυνα των Πολωνών… εμφανίστηκε στο γήπεδο και αίφνης το σκορ έγινε 56-58 στο 33’ και 56-60 στο 34’, με την ομάδα του Milicic να “τρέχει” σερί 12-0.

Η Ολλανδία αντέδρασε, προσπέρασε με 61-60 στο 34’, αλλά η Πολωνία σημείωσε έξι αναπάντητους πόντους (61-66 στο 36’) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, πετώντας παράλληλα την αντίπαλό της εκτός συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-31, 55-48, 69-75