Η Ουκρανία δεν αστειεύεται. Η ομάδα του Ainars Bagatskis πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση στο EuroBasket, νίκησε την Ιταλία 84-73 στο Mediolanum Forum του Μιλάνου, έκανε το 3/3 στον 3ο όμιλο και διεκδικεί πλέον την 1η θέση στον αυριανό αγώνα με την Ελλάδα (6/9, 18:00)!

Ο Sviatoslav Mykhailiuk (25 πόντοι) ήταν ο ηγέτης των Ουκρανών, είχε όμως και μπόλικη βοήθεια. Ο Issuf Sanon (17 πόντοι) έκανε σπουδαία δουλειά ερχόμενος από τον πάγκο, όπως και ο Ivan Tkachenko (17 πόντοι), την ώρα που οι ψηλοί “καθάριζαν” τα ριμπάουντ (41-32) και δημιουργούσαν πολλά προβλήματα στην κοντύτερη και λιγότερη αθλητική Ιταλία.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η Ουκρανία τελείωσε το ματς με ποσοστό 55% (και η Ιταλία με 39%), πέτυχε 48 πόντους μέσα από τη ρακέτα και όσο περνούσε η ώρα, πίστευε ολοένα και περισσότερο στη μεγάλη έκπληξη.

Ο Achille Polonara (17 πόντοι) και ο Simone Fontecchio (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Ιταλίας, η οποία άρχισε καλά το παιχνίδι, είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα στο 1ο ημίχρονο και στο 14’ δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων (24-34). Οι Ουκρανοί δεν την άφησαν πάντως ποτέ να ανασάνει ελεύθερα. Κρατήθηκαν στο… σβέρκο των γηπεδούχων και την κατάλληλη στιγμή εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους.

Αυτή η στιγμή ήρθε στο 4ο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα στις αρχές της περιόδου, όταν η ομάδα του Bagatskis έκανε το προσπέρασμα με 59-57 στο 31′ και στη συνέχεια πέτυχε 9 αναπάντητους πόντους, ξεφεύγοντας με 70-59 στο 35’. Η διαφορά ανέβηκε μάλιστα και μέχρι τους 15 πόντους στο τελευταίο λεπτό (84-69) για την ομάδα-έκπληξη της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 57-57, 84-73