Η Γεωργία αποδεικνύεται πολύ σκληρή για να πεθάνει. Σε ένα παιχνίδι-τελικό για την ίδια, η οικοδέσποινα του 1ου ομίλου κατέβαλε στη 2η παράταση την Τουρκία με 88-83 στην Tbilisi Arena και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο EuroBasket, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα του Ergin Ataman στην πρώτη της ήττα.

Το ματς στην Τιφλίδα τα είχε όλα. Σασπένς, δύο παρατάσεις, σκαμπανεβάσματα, αλλά και νεύρα, τα οποία οδήγησαν σε καυγά μεταξύ του Sanadze και του Korkmaz στα μέσα της 4ης περιόδου, ο οποίος είχε ως κατάληξη την αποβολή και των δύο παικτών με ντισκαλιφιέ. Στο τέλος της βραδιάς αυτό που έχει σημασία είναι ότι η ομάδα που το ήθελε (και το χρειαζόταν) περισσότερο, επιβίωσε.

Ο Alexander Mamukelashvili (20 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Giorgi Shermadini (15 πόντοι), Thaddus McFadden (17 πόντοι, 6 ασίστ), Duda Sanadze (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Rati Andronikashvili (15 πόντοι) ήταν ΟΛΗ η Γεωργία και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη, ξεπερνώντας το κακό ξεκίνημα (19-29 στο 12’) χάρις σε ένα φρενήρες σερί 14-0 στη 2η περίοδο.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να αποσπαστούν η μία από την άλλη, οδηγώντας το παιχνίδι σε συναρπαστικό φινάλε. Ο Mamukelashvili ισοφάρισε το σκορ με 1’17’’ να απομένουν για τη λήξη (66-66), αλλά ο Sengun έδωσε πάλι το προβάδισμα στους Τούρκους έπειτα από όμορφη ασίστ του Larkin στα 11,3’’ (68-66). Την τελευταία λέξη, πάντως, την είπε πάλι ο Mamukelashvili, ο οποίος ισοφάρισε το σκορ (68-68) με πολύ δύσκολο λέι-απ 2,0’’ πριν από τη λήξη, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

74-69 στο 43’, ωστόσο ο McFadden ευστόχησε σε δύο απανωτά τρίποντα και έκανε το σκορ 74-75 στο 1’08’’. Ο Sengun ισοφάρισε στην επόμενη φάση με 1/2 βολές και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση μετά τα διαδοχικά άστοχα σουτ των Osman, McFadden.

Στη 2η παράταση η Γεωργία προηγήθηκε 81-84 στο 1’28’’ πριν από τη λήξη με τρίποντο του Mamukelashvili και στη συνέχεια έγινε μία φάση, που ουσιαστικά έκρινε το νικητή. Οι διαιτητές χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον Osman στον Andronikashvili, ο Ergin Ataman έγινε έξαλλος, με συνέπεια να αποβληθεί με δύο τεχνικές ποινές. Τέσσερις εύστοχες βολές από τον McFadden τελείωσαν το παιχνίδι…

Ο Alperen Sengun (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Sertac Sanli (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από τους Τούρκους, οι οποίοι είχαν σε κακή μέρα και τους τρεις περιφερειακούς σκόρερ τους, καθώς οι Osman, Larkin, Korkmaz έβαλαν μαζί 26 πόντους με 9/39 σουτ. Έτσι απέτυχαν να κάνουν το πρώτο τους 3-0 σε όμιλο μετά το 2009.

Για την ιστορία, αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Γεωργίας επί της Τουρκίας σε επίσημο παιχνίδι μετά τις ήττες του 1997 και του 1998.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 33-36, 49-53, 68-68 (κ.α.), 75-75 (1η παρ.), 83-88