Η Τσεχία θα είναι εν τέλει η αντίπαλος της Ελλάδας στους “16” του EuroBasket την προσεχή Κυριακή (11/9). Η ομάδα του Ronen Ginzburg νίκησε στον άτυπο τελικό για την πρόκριση το Ισραήλ 88-77, το άφησε εκτός συνέχειας και κατέλαβε την 4η θέση στον 4ο όμιλο, δίνοντας έτσι ραντεβού με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στη φάση των “16”.

Οι Τσέχοι ήταν η καλύτερη ομάδα στην O2 Arena της Πράγας και είχε οδηγούς τον “καυτό” Vojtech Hruban (25 πόντοι), τον Jan Vesely (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και πάνω απ’ όλα τον Tomas Satoransky (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), ο οποίος δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερο timing να… εμφανιστεί στο τουρνουά μετά τις κακές πρώτες δύο εμφανίσεις του.

Η Τσεχία βρέθηκε σε τρομερή μέρα από την περίμετρο (13/23 τρίποντα), κυριάρχησε στις μάχες των ριμπάουντ (43-29) και είχε σταθερά το προβάδισμα μετά το 7ο λεπτό, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο 10’ με 24-14 χάρις σε ένα σερί 11-0. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +19 στο 17’ (46-27) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με ποσοστό 55% συνολικά και με 7/10 τρίποντα.

Στο 3ο δεκάλεπτο το Ισραήλ έβγαλε αντίδραση και έγινε άκρως απειλητικό, αφού πλησίασε στους τέσσερις πόντους στο 29’ (65-61) και μέχρι τους δύο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (67-65 στο 31′). Η ομάδα του Guy Goodes έκανε την ολική επαναφορά με “όπλο” την άμυνα ζώνης, το all-around παιχνίδι του Deni Avdija (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ) και την εκτελεστική δεινότητα των Yam Madar (16 πόντοι), Rafael Menco (12 πόντοι), Tomer Ginat (15 πόντοι). Δεν είχε όμως διάρκεια.

Αμέσως μετά οι Τσέχοι απάντησαν με 13 συνεχόμενους πόντους, με τον Hruban να εκτελεί κατά βούληση, το σκορ έγινε αίφνης 80-65 στο 33’ και η Τσεχία άντεξε μέχρι τέλους. Οι Ισραηλινοί έκαναν νέα αντεπίθεση, έριξαν τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους στο 37’ (83-77), αλλά δεν σκόραραν ούτε πόντο στα τελευταία 3,5 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 53-37, 67-62, 88-77