Η Τσεχία έπαιξε με τη φωτιά, αλλά απέφυγε τα… εγκαύματα. Η οικοδέσποινα του 4ου ομίλου στην Πράγα είδε μία διαφορά 23 πόντων να ψαλιδίζεται μέχρι τους τρεις στο τελευταίο λεπτό, εντούτοις κατέβαλε την Ολλανδία με 88-80 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Η Τσεχία σούταρε πολύ καλύτερα (54,8% έναντι 41,8% των Ολλανδών συνολικά), μάζεψε 12 ριμπάουντ παραπάνω (37-25) και είχε πολύ καλύτερη ομαδική αξιολόγηση (108-88). Στο τέλος, πάντως, χρειάστηκε ένα μεγάλο τρίποντο του Martin Peterka 20,3’’ πριν από τη λήξη, για να αποφύγει τα χτυποκάρδια.

Αυτό το τρίποντο:

Ο Peterka (20 πόντοι, 6/7 τρίποντα) ήταν μαζί με τον Jan Vesely (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και τον Tomas Kyzlink (12 πόντοι, 9 ασίστ) οι κύριοι λόγοι που οι Τσέχοι κέρδισαν το πρώτο τους παιχνίδι, απέναντι στην Ολλανδία του εξαιρετικού Yannick Franke. O γκαρντ του ΠΑΟΚ πέτυχε 22 πόντους και ήταν ο 1ος σκόρερ των Ολλανδών, από τους οποίους ξεχώρισε ακόμα και ο Jesse Edwards (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Δεκαοκτώ δευτερόλεπτα διήρκεσε το προβάδισμα των “οράνιε” στο ματς. Από εκεί και πέρα η Τσεχία δεν… έπαιζε. Μετά το αρχικό 0-2 πέτυχε επτά διαδοχικούς πόντους, στο 8’ απομακρύνθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (20-10) και τη διεύρυνε ακόμα περισσότερο στο 2ο δεκάλεπτο, καθώς ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με 14 σερί πόντους και σκορ 50-27.

Η ομάδα του Ronen Ginzburg δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, αλλά δεν έκανε και περίπατο στην O2 Arena της Πράγας. Κι αυτό διότι οι Ολλανδοί δεν παράτησαν ποτέ τα όπλα. Με μπροστάρη τον Franke οι “οράνιε” άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, την έριξαν σε μονοψήφιο νούμερο έπειτα από πολλή ώρα στο 26’ (57-48) και έγιναν ακόμα πιο απειλητικοί στην 4η περίοδο, πλησιάζοντας τρεις φορές μέχρι τους τέσσερις πόντους (73-69 στο 35’, 75-71 στο 36’ και 78-74 στο 38’) και λίγο αργότερα μέχρι τους τρεις (79-76 στο 1’10’’ και 81-78 στα 38’’).

Οι Τσέχοι άντεξαν πάντως. Ο Peterka ευστόχησε στο τρίποντο του αγώνα από τη γωνία, κάνοντας το σκορ 84-78 με 20,3’’ να απομένουν. Ο Franke δεν ήταν εύστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε μετά το τάιμ άουτ του Maurizio Buscaglia και δύο βολές του Bohacik ήταν αρκετές, ώστε να ρίξουν τους τίτλους τέλους στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 50+27, 66-57, 88-80