Φιλότιμη η Τσεχία, αλλά δεν φτάνει. Όχι απέναντι σε αυτήν τη Σερβία. Η ομάδα του Svetislav Pesic έλεγξε από νωρίς το παιχνίδι χάρις σε ένα σερί 17-0 και πήρε εν τέλει τη νίκη με 81-68 επί της οικοδέσποινας του 4ου ομίλου ενώπιον 15.067 θεατών στην O2 Arena της Πράγας, κάνοντας το 2/2. Η Τσεχία, από την άλλη, έχει πλέον 0-2 και το μέλλον της στο τουρνουά δεν μοιάζει ευοίωνο…

Ο Nikola Jokic (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και ο Vasilje Micic (13 πόντοι, 6 ασίστ) οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους Σέρβους, οι οποίοι πέτυχαν σχεδόν διπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα (38-22), έκαναν μόνο πέντε λάθη σε όλο το ματς (έναντι 15 των Τσέχων) και είχαν το προβάδισμα σε όλο το ματς πλην μόλις 32 δευτερολέπτων.

Η Σερβία έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση από το 1ο δεκάλεπτο, όταν έκανε ένα σερί 17-0 και μετέτρεψε το 18-15 του 10’ σε 35-15 στο 14’. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +23 για την ομάδα του Pesic (58-35 στο 27’), η οποία άντεξε μέχρι τέλους στη φρενήρη αντίδραση των γηπεδούχων στο 4ο δεκάλεπτο.

Οι Vojtech Hruban (13 πόντοι), Vit Krejci (13 πόντοι) και Martin Peterka (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Τσεχίας. Η ομάδα του Ronen Ginzburg πάλεψε μέχρι τέλους και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά έπειτα από πολλή ώρα σε μονοψήφιο νούμερο στο 32’ (53-62), δεν πλησίασε όμως ποτέ περισσότερο από τους οκτώ πόντους (64-72 στο 38’ και 68-76 στο 39’).

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-43, 49-60, 68-81