Με το δίδυμο των Jusuf Nurkic και Dzanan Musa να πετάει… φωτιές, η Βοσνία κατάφερε να ξεφύγει στο τέλος του αγώνα κόντρα στην Ουγγαρία και να ξεκινήσει όπως θα ήθελε, με νίκη δηλαδή, την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (95-85).

Αν και το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κοντά στο σκορ (45-46), οι Βόσνιοι παρουσιάστηκαν εξαιρετική μετά την ανάπαυλα και σκοράροντας 45 πόντους μέχρι και το 37ο λεπτό -αλλά και 95 μέχρι το τέλος- κατάφεραν να φέρουν εν τέλει την πλάστιγγα υπέρ τους. Μάλιστα, για να φτάσουν σ’ αυτό το σημείο θα έπρεπε πρώτα να λιώσουν την αντίπαλη άμυνα με 61% ευστοχίας εντός πεδιάς, 43% από το τρίποντο αλλά και 14 ασίστ σε 17 καλάθια, με τους Ούγγρους να μη μπορούν να ακολουθήσουν φυσικά από ένα σημείο και έπειτα σ’ αυτούς τους ρυθμούς.

Για τους νικητές, οι Nurkic (19 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες), Musa (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Roberson (18 πόντοι, 5 ασίστ) και Halilovic (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν σε τρομερό φεγγάρι -με τις 23 ασίστ σε 34 καλάθια, τα μόλις 9 λάθη αλλά και το εκκωφαντικό 41% ευστοχίας σε 22 τρίποντα να δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση για τον αντίπαλό τους.

Από την άλλη μεριά, για τους Ούγγρους, που παραχώρησαν 17 ολόκληρα ριμπάουντ στην ρακέτα τους (δεχόμενοι 12 πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες), η τριάδα των Benke, Vojvoda και Hanga με 20, 16 και 15 πόντους (21-39 σουτ, 7-17 τρίποντα αθροιστικά) ήταν αυτή που ξεχώρισε περισσότερα ούσα υπεύθυνη για το 60% των συνολικών πόντων της χώρας της.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 45-46, 73-63, 95-85

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.