Η Τουρκία δεν εντυπωσίασε πάλι στο Olympic Palace της Τιφλίδας, αλλά τη δουλειά της την έκανε. Και αυτό έχει σημασία. Η ομάδα του Ergin Ataman τα βρήκε σκούρα για πάνω από 30 λεπτά απέναντι (και) στη Βουλγαρία, ωστόσο πάτησε το γκάζι στην 4η περίοδο και με κύριο όπλο την ευστοχία της, πήρε τη νίκη με 101-87, τη 2η σε ισάριθμους αγώνες στον 1ο όμιλο.

Οι Τούρκοι σούταραν με ποσοστό 57% συνολικά, είχαν 30 ασίστ, μόνο 7 λάθη και νίκησαν τη Βουλγαρία χάρις στο υπέρτερο επιθετικό ταλέντο τους και το μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο (πήραν 45 πόντους από τους αναπληρωματικούς), έχοντας παίκτες όπως ο Cedi Osman (25 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ο Alperen Sengun (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Shane Larkin (13 πόντοι, 9 ασίστ).

Στην αντίπερα όχθη, ο Sasha Vezenkov (28 πόντοι, 15 ριμπάουντ) ήταν πάλι ο κορυφαίος της Βουλγαρίας, η οποία πάλεψε το ματς, κάτι που φαίνεται και από τις 10 αλλαγές προβαδίσματος και τις 15 ισοπαλίες! Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν 42-35 στο 16’ και έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (52-50), στο 2ο όμως οι Τούρκοι πήραν τον έλεγχο.

Η ομάδα του Ataman απομακρύνθηκε στο 34’ με διψήφια διαφορά (73-84) και την ανέβασε μέχρι το +16 στο 37’ (79-95), κάνοντας έτσι το 2/2 σε EuroBasket για πρώτη φορά μετά το 2011.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 52-50, 71-75, 87-101