Λίγες μέρες πριν η Tofas Bursa  είχε καταφέρει να προκριθεί στους ομίλους του Basketball Champions League μέσα από τα προκριματικά κερδίζοντας δύσκολα την γερμανική ομάδα  Niners Chemnitz 82-78

Για την 1η αγωνιστική του Τουρκικού Πρωταθλήματος η Tofas κέρδισε εύκολα την Büyükçekmece με το επιβλητικό σκορ 92-53. Ήδη από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν στο +13 (23-10) για την Tofas με το ημίχρονο να την βρίσκει μπροστά στο +23 ( 44-21). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν διαδικαστικό με την διαφορά στην τρίτη περίοδο να φτάνει στο +29 (67+38) και το παιχνίδι να τελειώνει με νικητή την Tofas του Πρίφτη με το επιβλητικό σκορ 92-53 (+39 πόντοι)

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 23-10, 21-11, 23-17, 25-15

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αλλά και για την Tofas ήταν ο Suleiman Braimoh με 13 πόντους και 8 rebound. Από την Büyükçekmece Basketbol πρώτος σκόρερ ήταν ο Terrell Harris με 10 πόντους 7 rebound και 3 assist.