Η Κροατία γλίτωσε το σοκ στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ και του δικού μας ομίλου, καθώς νίκησε στην παράταση(!) τις Φιλιππίνες που με τον ΝΒΑερ σέντερ Μπλάτσε εντυπωσίασαν και έδειξαν ότι μόνο εύκολος αντίπαλος δεν ειναι και θα πρέπει να προσέξει και η Εθνική μας. Η Κροατία με το μεγάλο ταλέντο δεν έπεισε για μια ακόμα φορά και ήταν σοφτ αλλά σαφώς θα βελτιωθεί. Και όλα αυτά ενώ ξεκίνησε εντυπωσιακά με 23-9 στο δεκάλεπτο!
Η Κροατία προηγήθηκε με 64-56 στο 35‘ αλλά οι Φιλιππίνες ισοφάρισαν 64-64 και το ματς έγινε θρίλερ και πήγε στην παράταση. Εκεί η Κροατία πέρασε με 79-75 στα 15”, ο Μπλάτσε με τρίποντο μείωσε 79-78 και ο Ρούντεζ με 2β έκανε το τελικό 81-78 αφου αστόχησε στο τέλος σε τρίποντο ο Ουίλιαμ. Μέτριος ο Λαφαγιέτ του Ολυμπιακού.

Δεκάλεπτα: 23-9, 37-31,57-49,71-71(κ.α), 81-78
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 8, Λαφαγιέτ 4,Μπογκντάνοβιτς 26,Σάρις 10,Ρούντεζ 4,Ούκιτς 5,Σίμον 12,Μαρκότα 5,Ζόριτς 4,Μπάμπιτς 3
Φιλιππίνες (Ρέγιες):Αλαπάγκ 4,Τενόριο 2,Ουίλιαμ 6,Οκάμπο 5,Νόργκορντ 2,Μπλάτσε 28(12ρ), Φαγιάρδο 2,Νταλιστάν 2,Πίνγκρις 10