Την πρόκριση για την οκτάδα του Μουντομπάσκετ πήρε η Βραζιλία η οποία με ένα καταπληκτικό, κυρίως σε αμυντική επίδοση, δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της «άχρωμης» Αργεντινής με 85-65, και πλέον θα συναντήσει την Σερβία με σκοπό την πρόκριση της στην τετράδα.

Η Αργεντινή, ή μάλλον ο Πριτζιόνι, ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε με 3 τρίποντα του γκαρντ των Νικς να προηγηθεί με 13-21 στο 10′ και 27-34 με 2/2 βολές του ίδιου παίκτη στο 19′. Ωστόσο η «σελεσάο» με ένα επιμέρους σερί 6-2 μείωσε σε 33-36, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ομάδα του Χούλιο Λάμας, δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με βολές (0/4 είχε ο Σκόλα) και έτσι η Βραζιλία με διαδοχικά σουτ του Βιέρα προσπέρασε με 40-36 τρέχοντας ένα σερί 7-0, μέχρι να σκοράρει ο Σκόλα στο 25′ και να μειώσει σε 40-38. Ωστόσο η Βραζιλία είχε με το μέρος της τον ρυθμό του αγώνα και έτσι έχοντας τον Νέτο σε μεγάλα κέφια (21 π. με 9/10 σουτ), προηγήθηκε με 57-47 στο 29′, για να κλείσει την τρίτη περίοδο με 57-49.

Η Βραζιλία συνέχισε να «πνίγει» και στην 4η περίοδο την ανήμπορη Αργεντινή, και έτσι κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στο +20 (75-55) με καλάθι του Νέτο, για να κλείσει το παιχνίδι στο τελικό 85-65, ενώ χαρακτηριστική ήταν και η επικράτηση της στους αιθέρες όπου μάζεψε 39 ριμπάουντ έναντι 26 των αντιπάλων της.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-36, 57-49, 85-65
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μανιάνο): Νέτο 21 (8/9 διπ., 1/1 τριπ.), Τέιλορ 4, Γκαρσία 5 (1), Χουέρτας, Μπαρμπόσα 10, Βαρεχάο 8 (9 ριμπ.), Τζιοβανόνι 7 (2), Νενέ 7, Βιέρα 13 (1/5 τριπ. – 8 ριμπ.), Σπλίτερ 10 (8 ριμπ.)
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λάμας): Σκόλα 9 (2/10 σουτ, 7 ριμπ., 3 ασίστ, 3 λάθη), Μάτα, Καμπάτζο 11 (2/7 τριπ.), Πριτζιόνι 18 (3/3 διπ.,3/4 τριπ.), Λαπροβίτολα, Γκιουτέρεζ 6 (2/7 τριπ.), Ντελία 2, Χέρμαν 5 (1), Νοτσιόνι 4 (0/4 τριπ.), Σαφάρ 10 (2).