Χρειάστηκε να περάσουν 200+10 λεπτά μάχης ώστε οι Φιλιππίνες να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας και να ολοκληρώσουν τον όμιλο με το κεφάλι ψηλά. Η ομάδα του Φρανσίσκο Ρέγιες, επικράτησε της Σενεγάλης στην παράταση με 81-79, με τους Αφρικανούς να χάνουν την ευκαιρία να κλειδώσουν την τρίτη θέση, καθώς με νίκη της Κροατίας επί του Πουέρτο Ρίκο θα είναι στην 4η θέση. Σε περίπτωση νίκης των Πορτορικανών, η Σενεγάλη θα προκριθεί ως τρίτη.

Η ομάδα του Ρέγιες έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι, και έτσι βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο με 37-24, με τους Αφρικανούς να πετυχαίνουν μόλις 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα ο Μπλάτσε ήταν αυτός που στο 1:25 πριν το τέλος έκανε το 64-61, για να ισοφαρίσει ο Εντογιέ με τρίποντο στα 33” (64-64), και τον Τενόριο να αστοχεί στο φινάλε…ξυπνώντας μνήμες Κροατίας όπου και εκεί το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Ωστόσο αυτή την φορά οι Φιλιππινέζοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι και κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη νίκη γοήτρου.

Τα δεκάλπετα: 19-13, 24-37, 44-49, 64-64, 79-81
ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Σαρ): Νταλμεϊδά 9 (1 τριπ. – 14 ασίστ), Τόμας 2, Εντογιέ, Ντιοπ 2, Εντογιέ 13 (3), Φαγιέ 20 (3/12 τριπ.), Εντούρ 13 (1/7 τριπ.), Εντιαγιέ 5, Ντιένγκ 13 (14 ριμπ.), Μπατζί 2.
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Ρέγιες): Άλαπαγκ 18 (3), Τενόριο 5 (1), Τσαν 4, Ντέιβιντ, Ντε Οκάμπο 2, Νόργουντ 7 (1), Μπλάτσε 18 (1/7 τριπ. – 14 ριμπ.), Φαγιάρδο 15 (9 ριμπ.), Ντάλισταν 6 (2), Αγκιλάρ 6, Πίνγκρις.