Ξεκίνημα με το… αριστερό για τους πρωταθλητές Γαλλίας στη φετινή σεζόν του LNB, με την ASVEL Villeurbanne -ακόμα και αν βρέθηκε τόσο στο +16 στις απαρχές της 2ης περιόδου όσο και με πάρα πολλά διψήφια προβαδίσματα κατά τη διάρκεια του πρώτου και του δεύτερου ημιχρόνου- να χάνει από την πολύ σκληρή για να πεθάνει Cholet με 91-89 στην πρεμιέρα της εγχώριας λίγκας.

Απόλυτος πρωταγωνιστής μάλιστα για τους γηπεδούχους δεν ήταν άλλος από τον γνώριμό μας από τον Κολοσσό τη σεζόν 2020-2021 Dominic Artis (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1.5 κλέψιμο ανά βραδιά) ο οποίος με 20 πόντους (6-10 σουτ, 3-7 τρίποντα, 5-6 βολές) και 5 τελικές πάσες σε 26 λεπτά παρουσίας όσο και με το μεγάλο σουτ που σχεδόν 40” έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα, που βρισκόταν πίσω στο σκορ εκείνη τη στιγμή με 87-89 -όντας δηλαδή ο κύριος σταρ των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 36-39, 72-68, 91-89