Σε μια επίσημη “προπόνηση” μετέτρεψε τον εκτός έδρας αγώνα της η Villeurbanne με την Le Portel την οποία και “σκόρπισε” με 69-99.Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποια αντίσταση μόλις στην πρώτη περίοδο του αγώνα όταν και οι γηπεδούχοι κατάφερναν να είναι κοντά στο σκορ αλλά εν τέλει προς το τέλος αυτής έχασαν τον έλεγχο να την Villeurbanne και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +10(18-28).Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά αυτό που έδειξε και λεπτά τα που θα γύρει το παιχνίδι μιας και σε αυτό οι παίχτες του T.J.Parker δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους αντιπάλους τους κυριάρχησαν πλήρως και στις δυο πλευρές του παρκέ και εν τέλει πήραν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +20(39-59).

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και να μην χαλαρώνουν ούτε λεπτό τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά “πνίγοντας” στην ουσία τους ανήμπορους να αντιδράσουν αντιπάλους τους τους οποίους και εν τέλει νίκησαν με το εμφατικό 69-99.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Howard,Noua και Strazel με 20,15 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα:18-28,39-59,52-81,69-99