ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (4 νίκες)
Βαρέζε – Σιένα    1-2
Ρόμα – Καντού     2-2

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Η σειρά των αγώνων της δεύτερης  φάσης των πλέι οφ είναι 2-2-1-1-1 ξεκινώντας από την έδρα της ομάδας που έχει το πλεονέκτημα και την πρόκριση παίρνει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη  στις τέσσερις νίκες

708. ΣΙΕΝΑ – ΒΑΡΕΖΕ    7,5

Το 4ο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών που είναι στις 4 νίκες . Στο 2-1 η Σιένα . Στοιχηματικά μας δικαίωσε ο άσος την περασμένη αναμέτρηση αλλά με 5π και σήμερα με τους 7π λέμε προς άσο. Στο πρώτο ματς η Σιένα  με την εμπειρία στο τέλος έσπασε την έδρα. Στο δεύτερο η  Βαρέζε ισοφάρισε με την άμυνα αν και έχασε διαφορές 8-10π και το παιχνίδι ήταν θρίλερ με 62-62 στο 39′.  Στο 3ο η Σιένα έκανε περίπατο με 42-23 από το ημίχρονο καθώς έχει καλή ψυχολογία αν και μιλάμε για την  μόνιμη πρωταθλήτρια αλλά φέτος είχε δύσκολη σεζόν με μειωμένο μπάτζετ και ανησυχία για το μέλλον με οικονομικά προβλήματα. Στηρίζεται πάντα στην άμυνα και την έδρα και την εμπειρία και κλειδί είναι στην επίθεση το τρίποντο . Η Βαρέζε στηρίζεται στην επίθεση σε μια τρομερή σεζόν που ήταν πρώτη στην κανονική περίοδο αλλά δεν είναι τόσο καλό το ρόστερ της.