ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (4 νίκες)
Βαρέζε – Σιένα    1-1
Ρόμα – Καντού     2-0

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Η σειρά των αγώνων της δεύτερης  φάσης των πλέι οφ είναι 2-2-1-1-1 ξεκινώντας από την έδρα της ομάδας που έχει το πλεονέκτημα και την πρόκριση παίρνει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη  στις τέσσερις νίκες

710. ΚΑΝΤΟΥ – ΡΟΜΑ    4,5

Το 3ο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών που είναι στις 4 νίκες . Στο 2-0 η σειρά για την Ρόμα και αλλάζει η έδρα . Στοιχηματικά πάντως έχει προβάδισμα η Καντου και μάλλον θα πάρει το ματς αλλά με τους 4π δεν είμαστε και δυνατοί στον άσο. Άλλωστε μέχρι τώρα είχαμε ανατροπές και μπορούσε ένα διπλό η Καντού.  Στο πρώτο ματς στην Ρώμη η Καντού έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού προηγήθηκε με 35-54 και έχασε στην παράταση . Στο δεύτερο προηγήθηκε  με 34-42 στο ημίχρονο και πάλι έχασε και σχετικά εύκολα στο τέλος.  Καθώς η Ρόμα που παίζει καλύτερα εκτός έδρας είναι πολύ έμπειρη αν και σε μια χρονιά με μειωμένο μπάτζετ και πλέον θέλει ευρωλίγκα. Η Καντού του προπονητή και της εθνικής μας Αντρέα Τρινκέρι δεν είναι η περσινή Καντού σε αξία ρόστερ αλλά στηρίζεται στην έδρα και την άμυνα και είναι βελτιωμένη και στην επίθεση με την απόκτηση του Ράγκλαντ αλλά πρέπει να περιορίσει τις διακυμάνσεις και τα μπλακ άουτ της