Οκλαχόμα – Μέμφις    1-1

Τελικός

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ

Η σειρά των αγώνων της δεύτερης φάσης των πλέι οφ είναι 2-2-1 1-1 ξεκινώντας από την έδρα της ομάδας που έχει το πλεονέκτημα και την πρόκριση παίρνει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη  στις τέσσερις  νίκες

(25/4)        Μπρούκλιν    79-76
(27/4)         Μπρούκλιν    142-134 (3η παρ)
(29/4)        ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ    91-110
(2/5)        Μπρούκλιν    92-95
(4/5)        ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ    99-93
(6/5)        ΜΑΪΑΜΙ        93-86

Το δεύτερο ματς της σειράς με το  Σικάγο να έχει σπάσει την έδρα! Ήδη! Και αφού πρώτα άφησε εκτός τους Νετς με μειονέκτημα έδρας, μπήκε με φούρια και έκανε ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη και πήρε την νίκη στο πρώτο ματς . Έτσι δεν έχει άγχος σήμερα. Στο πρώτο ματς μάλιστα πήρε την νίκη και με ανατροπή αφού πέτυχε τους 10 τελευταίους πόντους στο παιχνίδι και επικράτησε με 93-86 σε ένα ματς όπου πέρα από το τεράστια απουσία του Ντέρικ Ροόουζ που έχει από πέρσι είχε εκτός τόσο τον Ντενγκ όσο και τον Χάινριχ που και οι δύο είναι βασικοί παίκτες και πολύτιμα εργαλεία της ομάδας για την περιφέρεια. Μιλάμε για βόμβα μεγατόνων κοινώς!

Το Μαϊάμι από την μεριά του υποτίμησε το Σικάγο και το πλήρωσε ενώ φάνηκε να πληρώνει και την ξεκουραση 10 ημερών μετά το σουιπ με το ΜΙλγουόκι . Μιλαμε για το πρωτο φαβορί για τον τίτλο αλλά το μεγάλο πρόβλημα των Χιτς ήταν κυρίως η άμυνα και ειδικά στην 4η περίοδο όπου δέχθηκε 35 π. από το Σικάγο . Πάντως αυτή ήταν μόλις η 3η ήττα της ομάδας στα τελευταία 44 παιχνίδια που έχει δώσει μαζί με την κανονική περίοδο.

Το Σικάγο στο σημερινό ματς ελπίζει ότι θα έχει και πάλι τον Ντενγκ στην διάθεση του με τον παίκτη να είναι πολύ δύσκολο πάντως να μπορέσει να ταξιδέψει στο Μαϊάμι και να αγωνιστεί και μάλλον θα χάσει και το σημερινό ματς και θα είναι εκτός για 4ο σερί παιχνίδι. Εκτός μάλλον θα είναι και ο Χάινριχ που θα χάσει το 5ο του σερί ματς. Αυτό που έχει κάνει την διαφορά στους Μπουλς μέχρι στιγμής δεν είναι άλλο από την πολύ καλή του άμυνα και τη εμπειρία καθώς επίσης παίζει καλύτερα εκτός έδρας.

Το Μαϊάμι στο πρώτο ματς προσπάθησε επίσης να μην στηριχτεί τόσο στην μεγάλη του τριάδα για να πάρει την νίκη αλλά δεν του βγήκε. Και μόνο ο Τζέιμς και ο Ουέιντ ήταν και οι δύο παίκτες από την μεριά του όπου κατάφεραν να σκοράρουν πάνω από 10 π. Το Μαϊάμι θα το κερδίσει το σημερινό ματς, δεν μπορεί να αντέξει το Σικάγο για δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι και είναι αρκετά πιθανό να το παρατήσει το ματς μετά από ένα σημείο αν δει ότι δεν έχει τύχη.

(28/4)    ΛΕΙΚΕΡΣ            103-82
(6/5)    Γκόλντεν Στέιτ        129-127 (2η παρ)

(20/4)    ΝΤΕΝΒΕΡ    95-97
(23/4)    ΝΤΕΝΒΕΡ    131-117
(26/4)    Ντένβερ    110-108
(28/4)    Ντένβερ    115-101
(30/4)    ΝΤΕΝΒΕΡ    100-107
(2/5)    Ντένβερ    92-88
(6/5)    ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ    127-129 (2η παρ)

Το δεύτερο ματς της σειράς με το Σαν Αντόνιο να κερδίζει στην 2η παράταση στην έδρα του με το τρομερό  Γκόλντεν Στέιτ που έκανε την έκπληξη  στην περασμένη φάση και απέκλεισε με μειονέκτημα έδρας το Ντένβερ και λίγο έλειψε στο πρώτο ματς της σειράς με το Σαν Αντόνιο να κάνει ακόμα μία έκπληξη και να πάρει την νίκη και με το καλημέρα το πλεονέκτημα της έδρας. Και μιλάμε για μια ομάδα που γύρισε στα πλέι οφ από το 2006!  Αλλά από την άλλη μεριά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτό που έχουμε δει μέχρι στιγμής είναι ότι στα παιχνίδια του έχει χάσει ματς όπου είχε μεγάλο προβάδισμα στην 4η περίοδο.

Και το ίδιο έγινε και στο πρώτο παιχνίδι με το Σαν Αντόνιο. Από την μεριά τους οι Σπερς που είχαν την ευκαιρία για να πάρουν ανάσες και να ξεκουραστούν δεν μπορεί να είναι και πολύ ικανοποιημένοι από την εικόνα τους στο πρώτο ματς όπου χρειάστηκε να πάει το ματς σε δύο παρατάσεις για να μπορέσει να πάρει την νίκη και αυτή με τρίποντο του Τζινόμπιλι. Και μιλάμε για ομάδα που μετά τα προβληματα Λέικερς και Οκλαχόμα είναι πρώτο φαβορί στην Δύση αν και γηρασμένη αλλά έχει τρομερή εμπειρία.

Το Γκόλντεν Στέιτ όπου είχε εκτός και πάλι ένα από τα μεγάλα του αστέρια τον Λι, είδε το άλλο μεγάλο του αστέρι τον Κάρι να έχει 44 π. και 11 ασίστ. Από την άλλη μεριά δεν πρέπει να ξεχνάμε και μία τρομερή αρνητική παράδοση που έχει το Γκόλντεν Στέιτ μέσα στο Σαν Αντόνιο όπου έχει χάσει σε 30 συνεχόμενα παιχνίδια και έχει να το κερδίσει εκεί από το 1997!!!!! Απίστευτο!!!Το Σαν Αντόνιο ελπίζει ότι στο σημερινό παιχνίδι θα έχει έτοιμο τον Ντάνκαν με τον παίκτη προχθές να βγαίνει από το παιχνίδι στην 4η περίοδο μιας και είχε μία ίωση και δεν μπορούσε να παίξει άλλο από την άλλη μεριά από εκείνο το σημείο και μετά έκανε την αντεπίθεση του.

Το Γκόλντεν Στέιτ με τον Λι να είναι εκτός αναγκαστικά πλέον είναι αναγκασμένο να κάνει παιχνίδι μακριά από το καλάθι και να σουτάρει ακόμα περισσότερο από την περιφέρεια και από το τρίποντο. Τελευταία φορά που είχε χάσει το Σαν Αντόνιο εντός έδρας από το Γκόλντεν Στέιτ ήταν το 1997 και τότε ο πρώτος σκόρερ για τους Σπερς ήταν ένας παίκτης που ξέρουμε από την Ελλάδα και την θητεία του στον Παναθηναϊκό, τον μεγάλο αστέρα Ντομινίκ Ουίλκινς που είχε 22 π. ερχόμενος από τον πάγκο μάλιστα.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ -ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ    2-2
18/1/2013      Σαν Αντόνιο –  Γκόλντεν Στέιτ     95-88
22/2/2013     Γκόλντεν Στέιτ – Σαν Αντόνιο    107-101
20/3/2013    Σαν Αντόνιο –  Γκόλντεν Στέιτ     104-93
15/4/2013    Γκόλντεν Στέιτ – Σαν Αντόνιο    116-106

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: ΑΣο στο κουπόνι του ΟΠΑΠ