Σαλόν – Ροάν        1-0

Ναντέρ-
Στρασβούργο –

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Η σειρά των αγώνων της πρώτης φάσης των πλέι οφ είναι 1-1-1 ξεκινώντας από την έδρα της ομάδας που έχει το πλεονέκτημα και την πρόκριση παίρνει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη  στις δύο νίκες

716. ΛΕ ΜΑΝ – ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ     1,5

Το δεύτερο παιχνίδι των προημιτελικών που είναι στις 2 νίκες στα γαλλικά πλέι οφ και πάμε στον άσο με την έδρα αν και μιλάμε για ένα ντέρμπι που ειδικά στην Γαλλία αυτά τα ματς είναι πάντα ανοιχτά. Αλλά εμείς πάμε με τον άσο και την έδρα αφού η Λε Μαν έιναι σχετικά καλή εντός και η Βιλερμπάν έχει αδυναμίες εκτός. Η Βιλερμπάν που πάντως με εκπληκτική εμφάνιση ειδικά στην άμυνα έκανε το 1-0 καθώς το 30-28 του ημιχρόνου το έκανε περίπατο στην συνέχεια αφού η Λε Μαν είχε το τραγικό 1/20τρ(!) και 15 ριμπάουντς λιγότερα!  Μεγάλη βοήθεια στο σκορ με την απόκτηση του γνωστού μας Άλεξ Άκερ.  Και η Λε ΜΑν με όλα αυτά και πάλι καλά που έχασε μόνο με 17π με το 69-52! Σαφώς η Λε Μαν είναι έμπειρη ομάδα με καλή σχετικά έδρα και με την άμυνα στην έδρα της μπορεί να ισοφαρίσει την σειρά καθώς είναι ίδιο επίπεδο οι δύο ομάδες αλλά πλέον θα έχει και το άγχος μην ξεχνάμε. Βέβαια η Βιλερμπάν έχει νεκρά διαστήματα και αδυναμίες εκτός

ΦΕΤΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
Βιλερμπάν – Λε Μαν    1-1 (88-81,60-64*)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ:
ΛΕ ΜΑΝ: Τσαρλς Καχούντι  (φόργουορντ, 12 π, 4 ρ, αμφίβολος)

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ασο στο κουπόνι του ΟΠΑΠ

ΡΟΑΝ – ΣΑΛΟΝ

Το δεύτερο παιχνίδι των προημιτελικών που είναι στις 2 νίκες στα γαλλικά πλέι οφ και μάλλον η έδρα θα πάιξει τον ρόλο της και η Ροάν με την εμπειρία και την άμυνα θα κάνει το 1-1. Και έτσι έστω και με 3π στο κουπόνι μας θα πάμε στον άσο. Η πρωταθλήτρια Σαλόν έκανε εύκολα το 1-0 στο πρώτο ματς καθώς έπαιξε άμυνα αλλά είχε λύσεις και στην επίθεση και διαφορές 15π στην 3η περίοδο και έτσι δεν κινδύνεψε. Όλα αυτά ενώ είναι η πρωταθλήτρια αλλά και ασταθής μην ξεχνάμε ομάδα. Η Ροάν είναι έμπειρη ομάδα με την καλύτερη άμυνα στην Γαλλία και ομάδα του άντερ και δεν χάνει την πίστη της για ανατροπή και πρόκριση με 2 συνεχόμενες νίκες και έχει την δύναμη με την έδρα και την άμυνα να καθαρίσει σήμερα

Σαλόν – Ροάν        1-1 (56-65, 65-53*)