Στρασβούργο – Ντιζόν    1-0
Βιλερμπάν – Λε Μαν    1-0
Σαλόν – Ροάν        1-0

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Η σειρά των αγώνων της πρώτης φάσης των πλέι οφ είναι 1-1-1 ξεκινώντας από την έδρα της ομάδας που έχει το πλεονέκτημα και την πρόκριση παίρνει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη  στις δύο νίκες

707. 2,5 ΝΑΝΤΕΡ – ΓΚΡΑΒΕΛΙΝ

Το δεύτερο ματς της σειράς των προημιτελικών  γαλλικών πλέι οφ που είναι στις 2 νίκες. Και κλασικό Νο Bet καθώς μέχρι τώρα οι δύο ομάδες έχουν παντού διπλά σε κανονική περίοδο και πλέι οφ και η Ναντέρ έχει την έδρα αλλά η Γκραβελίν την εμπειρία. Συνεπώς πολύ δύσκολο ματς. Η Ναντέρ σε μια σειρά που και στην κανονική περίοδο είχε δύο διπλά (!), έκανε το μπρέικ και πήρε την έδρα καθώς νίκησε δίκαια μέσα στην Γκραβελίν έχοντας και διαφορές στην αρχή αλλά το ματς έγινε θρίλερ και το πήρε στην παράταση. Καλή έδρα, επιθετική ομάδα που έχει την χειρότερη άμυνα στην Γαλλία όμως μην ξεχνάμε. Η Γκραβελίν είναι έμπειρη και ήταν 1η μην ξεχνάμε στην κανονική περίοδο και η πιο δυνατή ομάδα εκτός έδρας στο σαμπιονά με 9 διπλά

ΦΕΤΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
Γκραβελίν – Ναντέρ    1-1 (89-98,87-77*)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ
ΝΑΝΤΕΡ:

ΓΚΡΑΒΕΛΙΝ:  Νοέλ (φόργουορντ, 4 π, 3 ρ, αμφίβολος), Μπαγιέ (περιφερειακός, 6 π, 2 ας, εκτός)

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Νο Bet στο κουπόνι του ΟΠΑΠ

709. 2,5  ΝΤΙΖΟΝ – ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Το δεύτερο ματς της σειράς των  προημιτελικών  γαλλικών πλέι οφ που είναι στις 2 νίκες.  Αν το βάλουμε πάμε στο διπλό με την εμπειρία και ποιότητα του Στρασβούργου αλλά το ματς δεν είναι εύκολο. Πάντως το Στρασβούργο με μια τρομερή 3η περίοδο έκανε το 34-31 στο ημίχρονο σε 63-43 και καθάρισε με άνεση το πρώτο αγώνα της σειράς έχοντας 15 ριμπάουντς παραπάνω. Ομάδα καλύτερη σαφώς με μεγάλη ποιότητα και στόχο τον τίτλο αλλά είχε χάσει εύκολα στο Ντιζόν στο τέλος της κανονικής περιόδου σχεδόν. Η Ντιζόν είναι ομάδα του άντερ , πονηρή και έχει κάνει ήδη υπέρβαση με την αμυνά της αλλά δεν έχει δυνατή έδρα και είναι ήδη ευχαριστημένη. Χωρίς πάντως τον σκόρερ του πάντα Φιλτς (18π) το Στρασβούργο μην ξεχνάμε που ποντάρει στην εμπειρία

Στρασβούργο – Ντιζόν    1-1 (78-67,69-84*