Με τον Τόνι Πάρκερ να πραγματοποιεί πολύ καλό παιχνίδι, η Γαλλία κατάφερε να επικρατήσει σχετικά εύκολα του Βελγίου με 82-65 και να κλείσει με νίκη την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Ο σούπερ σταρ των Σαν Αντόνιο Σπερς σταμάτησε στους 20 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του, αλλά και του αγώνα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι πάντως ήταν αυτοί που ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα, καθώς προηγήθηκαν της Γαλλίας με 30-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, βρίσκοντας τις λύσεις στον επιθετικό τομέα. Δεν έγινε όμως το ίδιο και στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Κολέ κατάφεραν να βελτιώσουν την αμυντική τους εικόνα, αλλά όχι και την επιθετική, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 46-34, υπέρ του Βελγίου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Γαλλία αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και με ηγέτη τον Τόνι Πάρκερ κατάφερε να μπει στη θέση του οδηγού και να εκμηδενίσει εντελώς το Βέλγιο. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη Γαλλία να προηγείται με 66-55, ενώ στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Καστέλς δεν κατάφερε να αντιδράσει με αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα να φτάσει στην εύκολη επικράτηση με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 46-34, 55-66, 65-82
ΒΕΛΓΙΟ (Καστέλς): Μορς, Βαν Ρόσομ 12 (4/8τρ., 8ριμπ.), Μπέγκιν 2, Ερβέλ 13 (1), Εμβέμα 8 (2), Τάμπου 11 (1), Σερρόν 2, Μουγιά 4, Μουκούμπου 2, Ντε Ζέου 3 (1), Μασότ 4, Ντρίεσεν 4.
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Λοβέρν 14 (1τρ., 6ριμπ.), Α. Ντιό 9 (3/4τρ.), Πετρό, Κάουντι 1, Πάρκερ 20 (5/6διπ., 1/4τρ., 6ας.), Ερτέλ, Πιετρούς, Ντε Κολό 7 (1), Μπ. Ντιό 12, Αζινκά 6, Ζελαμπάλ 13 (2).