Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία επίθεση, η Ουκρανία επικράτησε του Βελγίου με 58-57, χάρη στο καλάθι και φάουλ που σημείωσε ο Γιέτερ στην τελευταία επίθεση του αγώνα. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές πάντως ήταν οι Ζάιτσεφ (16 πόντους) και Γκλαντίρ (11 πόιντους), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μπεγκίν και Ταμπού με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αμυντικές διαθέσεις και χωρίς να υπάρξει υψηλό σκορ. Το Βέλγιο προσπάθησε να επιβάλλει από την αρχή τον ρυθμό του, αλλά η Ουκρανία κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 12-11. Στη συνέχεια όμως οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική διαφορά, καθώς το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 36-26.

Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο το Βέλγιο κράτησε μία διαφορά ασφαλείας από τους τυπικά φιλοξενούμενους. H τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 48-40 για τους Βέλγους, αλλά η ομάδα του Φρατέλο αντέδρασε και κατάφερε στη συνέχεια να μειώσει τη διαφορά. Μάλιστα, το ματς πήγε και στο… καλάθι και στην τελευταία επίθεσή του αγώνα, ο Γιέτερ με καλάθι και φάουλ έδωσε τη νίκη στην Ουκρανία με 58-57.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 36-26, 48-40, 57-58.
ΒΕΛΓΙΟ (Κάστελς): Μουρς 2, Βαν Ρόσομ 6 (2), Μπεγκίν 14, Ερβέλ 9 (3), Μουεμά 2, Ταμπού 13 (2), Μούγια 2, Μουκουμπού 7, Μασότ, Ντριεσέν 2.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ, Γιέτερ 8 (1), Μισούλα 9 (2), Γκλαντίρ 11 (3), Λίποβι 3, Νατιάζκο 2, Ζαμπιρτσένκο 1, Κορνιγιένκο 6, Ζάιτσεφ 16 (4), Κραβτσόφ 2.