Συνεχίζει να ελπίζει στην πρόκριση η Βοσνία/Ερζεγοβίνη, η οποία πήρε σπουδαία νίκη επί των Σκοπίων με 62-54 κι έφτασε έτσι τις δύο νίκες σε τέσσερις αγωνιστικές. Κύριο όπλο της ομάδας του Πέτροβιτς ήταν η εξαιρετική της άμυνα, που κράτησε του απελπιστικά άστοχους Σκοπιανούς πολύ χαμηλά στο σκορ.

Όλα τα λεφτά για τους Βόσνιους, οι οποίοι έκαναν ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν οι Τελέτοβιτς (22π, 7ρ) και Ντζέντοβιτς (20π,7ρ), οι οποίοι αγωνίστηκαν αμφότεροι σχεδόν… 40 (!) λεπτά. Πολύ καλός κι ο Ράιτ, ο οποίος είχε μόλις 3 πόντους, αλλά 12 ριμπάουντ.

ΜακΚάλεμπ (19π, 8/13δ, 6ρ) κι Άντιτς (17π, 7ρ) έκαναν ότι μπορούσαν για την ομάδα των Σκοπίων, η οποία βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα έχοντας 43% στα δίποντα, 12% στα τρίποντα και 60% στις βολές. Σημείο κλεδί του αγώνα ήταν το ξέσπασμα των Βόσνιων στην τελευταία περίοδο, όταν και με ένα επιμέρους σερί 21-9 πήραν τον έλεγχο του αγώνα κι έφτασαν στην τελική επικράτηση που τους κρατάει σε τροχιά πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-28, 41-45, 62-54

Βοσνία (Πέτροβιτς): Στιπάνοβιτς 2, Σούταλο 2, Ράιτ 3, Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 5(1), Κικάνοβιτς 8, Τελέτοβιτς 22(4), Πέρσιτς, Ντζέντοβιτς 20(2), Σινάνοβιτς.

ΠΓΔΜ (Πίπαν): Ιλιέφσκι 8(1), Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 19, Β. Στογιανόφσκι 2, Ντ. Στογιανόφσκι 2, Μπρκοφ, Γκετσέφσκι 4, Άντιτς 17(3), Σαμαρτζίσκι 2.