Αναμενόμενος περίπατος (80-71 με την Ρωσία) για την εθνική μας ομάδα του μπάσκετ και 2/2 στον όμιλο του Κόπερ μετά την 2η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ. Η Ελλάδα με ένα καλό δεύτερο μέρος(3η περίοδος) δεν είχε πρόβλημα να κάνει περίπατο με το φάντασμα πάντως της Ρωσίας που με πολλές και σημαντικές ελλείψεις είναι αρκούδα χωρίς δόντια φέτος με ένα μόνο παίκτη ΝΒΑ (Σβεντ) και πολλούς που δεν ήταν καν ρολίστες στην πατρίδα τους.

Βεβαίως η Ελλάδα έδειξε σεβασμό στην Ρωσία αν και στο πρώτο μέρος είχε προβλήματα και προβλημάτισε σε άμυνα ζώνης και στο πικ εν ρολ στην αμυνά της (και φυσικά και στην διαρκειά της ενώ για μια ακόμα φορά χάσαμε πολλές βολές και στο τέλος ο Σβεντ μας έβαλε 13π στο ατομικό μαρκάρισμα σε ένα δεκάλεπτο) ενώ ενοχλήσεις ένοιωσε στην 4η περίοδο ο Σπανούλης στο δεξί πόδι και άγχωσε τον ελληνικό πάγκο με τον ίδιο πάντως να δηλώνει λίγα λεπτά μετά την αποσυρσή του έτοιμος να επιστρέψει και να γυρίζει αλλά να αποχωρεί εκ νέου. Περίεργος πάλι ο χρόνος συμμετοχής του Φώτση με μόλις 8′! Στο 3 Περπέρογλου και Παπανικολάου τον μοιράστηκαν μόνοι τους.

Η πρώτη περίοδος και ειδικά μετά το πεντάλεπτο (8-2 και μετά δέχθηκε 19π σε 5′) δεν ήταν καλή για την εθνική μας. Πρόβλημα στην περιφέρεια στην ζώνη κλασικά με εξαίρεση όταν μπήκαν τα μακρινά σουτ από Παπανικολάου και Καϊμακόγλου, πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας (ενδεικτικό τα 5 λάθη)απέναντι σε ημίψηλα σχήματα και αδυναμία να περάσουμε την μπάλα μέσα στην ρακέτα με κοντύτερους αντιπάλους. Και ακόμα πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα και όχι μόνο με κακές αποστάσεις και μπλοκ άουτ και μεγάλα κενά.

Παρά τα κενά στην άμυνα και το 20-27 με 2τρ του Σπανούλη και ουσιαστικό τον Καϊμακόγλου, η Ελλάδα μείωσε και πέρασε με 32-29 με ένα 12-2 για να κλείσει το ημίχρονο με 41-34 στο τέλος. Στο δεύτερο μέρος ο Καράσεφ ξέχασε εκτός ένα πεντάλεπτο τον ΝΒΑερ Σβεντ και έτσι η Ελλάδα με δυνατή άμυνα και διαβασμένη και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και βγάζοντας εύκολα καλάθια, πέρασε με 56-39 στο 25′ και από εκεί και πέρα το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ρωσία πάντως με ένα 10-2 στο 35′ να μειώνει 73-60 και μετά 75-67 στο 38′ αλλά χωρίς μεγάλο άγχος (78-71).

Σπανούλης θα κάνει εξετάσεις καθώς έιχε ένα μικρό γύρισμα στο πόδι τελικά με την πρώτη εκτίμηση

Δεκάλεπτα: 16-21,41-34,62-47,80-71

ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκέρι, 6/17τρ, 31ρ, 17 λάθη): Σλούκας 7, Μπουρούσης 4, Ζησης 5 (6ας), Σπανούλης 11,Περπέρογλου 10, Φώτσης 3, Παπανικολάου 10,Μαυροκεφαλίδης 10, Καιμακόγλου 11, Πρίντεζης 9, Μπράμος

ΡΩΣΙΑ (Καράσεφ, 7/21τρ,24 ρ,17 λάθη): Καράσεφ 10, Σοκόλοφ 7, Βάλιεφ 2, Φρίτζον 8, Κουλάγκιν 5, Σβεντ 17 (7/12σ,5λ),Αντόμοφ 7, Μόνια 9.Ζνοστόφ 6, Ζεβροσένκο