Την ήττα με 92-88 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα από την Κροατία μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση (77-77 κα). Έτσι, η ελληνική ομάδα έχασε πλέον και τις τελευταίες μαθηματικές της ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ, εκεί όπου θα πάνε οι Κροάτες ως πρώτοι από τον έκτο όμιλο.

Σπουδαία εμφάνιση για την ομάδα του Τρινκιέρι πραγματοποίησαν ο Γιάννης Μπορούσης (21π, 8/14δ, 1/2τρ, 2κοψ, 9ρ) και Βασίλης Σπανούλης (18π, 5ρ, 3ας, 5/9δ, 0/5τρ), ενώ εξαιρετικοί στις δύο παρατάσεις ήταν οι Νίκος Ζήσης (14π, 5ας, 1/8δ, 2/4τρ) και Κώστας Καϊμακόγλου (14π, 4ρ, 2ας).

Από τους Κροάτες εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπογκντάνοβιτς (22π, 6/8δ, 2/7τρ), ο οποίος μας… “σκότωσε” στο τέλος, ενώ πολύ καλοί στην περιφέρεια ήταν επίσης οι Ούκιτς (14π, 5/9δ, 5ας) και Ντρέιπερ (13π, 5/7δ). Κατά διαστήματα κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα ο Άντε Τόμιτς (15π, 12ρ με 6/11δ).

Η Εθνική μας ομάδα έπαιξε σπουδαία άμυνα κατα διαστήματα, αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τους Κροάτες (18), αλλά προδόθηκε από τα πολύ κακά ποσοστά της στην επίθεση (22%τρ, 32%δ) και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (54-42). Στο τέλος, ο ήρωας μέχρι εκείνη τη στιγμή Νίκος Ζήσης (έστειλε στην παράταση με τρίποντο τον αγώνα) ήταν κι ο μοιραίος αστοχώντας τόσο στην πρώτη παράταση όσο και στην δεύτερη σε δύο εύκολα θεωρητικά σουτ.

Ο Αντρέα Τρινκιέρι ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σπανούλη, Ζήση, Μπράμο, Πρίντεζη και Μπουρούση, ενώ ο Γιάσμιν Ρέπεσα επέλεξε τους Ούκιτς, Σίμον, Μπογκντάνοβιτς, Μάρκοτα και Τόμιτς.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στα πρώτα λεπτά με το σκορ να είναι 3-0 για τους Κροάτες δυόμιση λεπτά μετά από την έναρξη του παιχνιδι. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια με την Εθνική μας ομάδα να έχει καταφέρει να περιορίσει τον Άντε Τόμιτς μέσα στη ρακέτα, αλλά να έχει μεγάλο πρόβλημα στην περιφερειακή της άμυνα απέναντι στους Ούκιτς και Ντρέιπερ.

Ο Μάικ Μπράμος με το πρώτο σουτ τριών πόντων της Εθνικής μας στο παιχνίδι ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα με 15-14, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Εθνική μας να προηγείται με 17-16. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι θα μπορούσε να έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά αν ήταν λιγότερο επιπόλαια στην επίθεση, καθώς έχασε αρκετά εύκολα καλάθια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ντρέιπερ ήταν αυτός που έκανε τη ζημιά στην ελληνική ομάδα, καθώς ήταν στην κυριολεξία… ασταμάτητος επιθετικά δίνοντας λύσεις στον Γιάσμιν Ρέπεσα σε ένα διάστημα, που οι Μπογκντάνοβιτς και Ούκιτς είχαν σιγήσει.

Ένα καλάθι του Βασίλη Σπανούλη μετά από κλέψιμο έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για την Εθνική μας στα μισά της δεύτερης περιόδου. Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού, κατάφεραν να περιορίσουν τον Ντρέιπερ κι εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των Κροατών πέτυχαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Στα τελευταία λεπτά όμως του ημιχρόνου, οι Κροάτες κατάφεραν όχι μόνο να καλύψουν τη διαφορά, αλλά να πάνε και στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (36-34) χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπογκντάνοβιτς κι ένα καλάθι του Τόμιτς.

Η Εθνική μας έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο πρώτο μέρος αναγκάζοντας την αντίπαλό της σε πολλά λάθη, αλλά πήγε πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια αφενός μεν γιατί ήταν πολύ άστοχη (16,7%δ, 34,5%τρ) κι αφετέρου γιατί οι Κροάτες κυριάρχησαν πλήρως στα ριμπάουντ (23-12).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 38-41 χάρη στο καλάθι του εξαιρετικού Μπουρούση κι έδειχνε να παίρνει τον έλεγχο του ρυθμού. Η αφύπνιση όμως επιθετικά του Άντε Τόμιτς κι η ζώνη του Γιάσμιν Ρέπεσα, που μας μπέρδεψε έφεραν τα πάνω κάτω στον αγώνα και την Κροατία μπροστά με έξι πόντους διαφορά (49-43).

Σπανούλης και Μπουρούσης όμως ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες κι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (49-49), ενώ μία βολή του Ζήση έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Εθνική μας. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με τους Κροάτες μπροστά χάρη σε καλάθι του Ούκιτς.

Το ίδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο με τους Σλούκα και Σπανούλη να σκοράρουν για την Εθνική μας και τους Κροάτες να απαντάνε με τους Ντρέιπερ και Ζόριτς. Το καλάθι του Ζόριτς έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Κροατία (62-59) πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, αναγκάζοντας τον Αντρέα Τρινκιέρι να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο Σπανούλης μείωσε στον πόντο (62-61) με δύο βολές, όμως ο Ούκιτς με ένα απίθανο τρίποντο από τα 7,5 μέτρα έδωσε αέρα 4 πόντων στους Κροάτες. Η Εθνική ομάδα όμως απάντησε άμεσα κι έφερε για ακόμα μία φορά τις δύο ομάδες στα ίσα (65-65).

Οι κακές επιλογές της ελληνικής ομάδας στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης έφεραν μπροστά τους Κροάτες με 4 πόντους (69-65). Ο Γιάννης Μπουρούσης μείωσε στο καλάθι μετά από ασσίστ του Σπανούλη στα 45 δευτερόλεπτα.

Στην επόμενη επίθεση ο Άντε Τόμιτς κέρδισε ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο σουτ του Ούκιτς και πήρε το φάουλ στα 21 δευτερόλεπτα, ευστοχώντας σε μία από τις δύο βολές (70-67).

Ο Αντρέα Τρινκιέρι κάλεσε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση, την οποία ανέλαβε να εκτελέσει ο Νίκος Ζήσης. Ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε σε αμαρκάριστο σουτ τριών πόντων μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από την Εθνική μας κι έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Ούκιτς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα.

Εκεί, ο Κώστας Καϊμακόγλου απόντος του Σπανούλη, που βγήκε με πέντε φάουλ, με πέντε σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική μας (75-74) δύο λεπτά πριν από τη λήξη, ενώ ο Νίκος Ζήσης με εύστοχο σουτ από τα 5 μέτρα έκανε το 77-74 στα 34 δευτερόλεπτα.

Οι Κροάτες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς υπό πίεση ισοφάρισαν σε 77-77 στα 25 δευτερόλεπτα. Ο Αντρέα Τρινκιέρι κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά αυτή τη φορά ο Νίκος Ζήσης αστόχησε στο λέι απ και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Ο Μπογκντάνοβιτς βρήκε ρυθμό επιθετικά και με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το 83-79, ενώ ο Ρούντεζ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 7 δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα νίκης στους Κροάτες. Ο Ζήσης όμως ήταν για ακόμα μία φορά αυτός που έδωσε τις λύσεις και με πέντε σερί πόντους (ένα τρίποντο και δύο βολές) μείωσε στο καλάθι (86-84).

Το καλάθι του Μπουρούση, ο οποίος πέρασε στο παρκέ μετά από αρκετή ώρα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα και την Εθνική μας ομάδα να έχει κάνει ένα σερί 7-0 μέσα σε 50 δευτερόλεπτα μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση της νίκης.

Ένα καλάθι όμως του Ντρέιπερ και δύο βολές του Μπογκντάνοβιτς έδωσαν τη νίκη στην Κροατία, αφού ο Νίκος Ζήσης ενδιάμεσα έχασε ένα πολύ εύκολο καλάθι σε μία φάση που η Εθνική μας ομάδα διαμαρτυρήθηκε ότι θα έπρεπε να μετρήσει μετά την παρέμβαση του Ζόριτς.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70, 77-77, 92-88

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 15, Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13, Μπογκντάνοβιτς 22, Σάριτς 3, Ρούντεζ 8, Ούκιτς 14, Σίμον 5, Μάρκοτα, Μ.Ντελας, Ζόριτς 6, Α. Ντελας.

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 21, Ζήσης 14, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 1, Φώτσης, Καββαδάς 8, Καϊμακόγλου 14, Μπράμος 7, Πρίντεζης.