Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το Ευρωμπάσκετ 2013 η ομάδα της Λετονίας που επιβλήθηκε της Βοσνίας με 86-75, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Οι νικητές είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Φρεϊμάνις, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους, ενώ οι Κούκσικς και Γιανιτσένοκς πρόσθεσαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη ο Τελέτοβιτς πέτυχε 18 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με στόχο να επιβάλλει η καθεμία τον ρυθμό της, αλλά στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, καθώς καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει έστω ένα μικρό προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-20, ενώ η Λετονία κράτησε χαμηλά τον Τελέτοβιτς και στη συνέχεια με αποτέλεσμα να πάρει μία σημαντική διαφορά 10 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αφού προηγήθηκε με 43-33.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως ο Μίρζα Τελέτοβιτς πήρε μπρος και η Βοσνία άρχισε να μειώνει τη διαφορά από τη Λενονία που είχε έναν τρομερό Φρεϊμάνις στο πρώτο μισό του αγώνα. Η διαφορά έφτασε στους πέντε πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τη Λετονία πάντως να κρατάει ακόμα το προβάδισμα. Μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Λετονοί εξαφάνισαν και πάλι τον Τελέτοβιτς και έτσι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο Ευρωμπάσκετ επικρατώντας με 86-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 43-33, 62-57, 86-75.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μέιερς 6, Μέιερις 4, Φρεϊμάνις 24 (1), Μπλουμς 3 (1), Μπερτάνς 9 (3), Κούκσικς 13 (3), Σκέλε, Γιανιτσένοκς 12 (2), Στρέλνιεκς 9 (1), Μπέρζινς Κ. 6, Σελάκοβς.
ΒΟΣΝΙΑ (Πέτροβιτς): Μάσιτς 3, Σουτάλο 5 (1), Ράιτ 12, Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 2, Κικάνοβιτς 16, Τελέτοβιτς 18 (1), Τζέντοβιτς 19.