Πραγματοποιώντας ένα σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο, η Λιθουανία επικράτησε της Ιταλίας με 81-77 και προκρίθηκε στους “4” του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία. Οι νικητές έκαναν ένα σερί 15-0 στα πρώτα 6 λεπτά της τελευταίας περιόδου και έτσι έφτασαν στη νίκη έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Καλνιέτις (17 πόντους), Σεϊμπούτις (17 πόντους) και Ματσιούλις (13 πόντους).

Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μάλιστα η διαφορά έφτασε γρήγορα στο +10 (22-12), αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Ιταλία κατάφερε να μειώσει σε 22-15. Στη συνέχεια οι Τζεντίλε και Μπελινέλι πήραν επιθετικές προσπάθειες και το ματς έγινε ντέρμπι. Η Λιθουανία είχε πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα, με αποτέλεσμα το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρωθεί με τους Λιθουανούς να βρίσκονται μπροστά με μόλις έναν πόντο διαφορά (40-39).

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου να επιβάλλει τον ρυθμό της και να πάρει κάποια μικρή διαφορά. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, αλλά με την Ιταλία να μπαίνει στη θέση του οδηγού, έστω και για ένα καλάθι. Το τέλος της περιόδου τελείωσε με την ομάδα του Πιανιτζιάνι μπροστά με 58-57, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Λιθουανία με ένα σερί 15-0 πήρε το πάνω χέρι, αφού η Ιταλία δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι σε έξι λεπτά αγώνα. Έτσι η Λιθουανία επικράτησε με 81-77 και πήρε την πρόκριση στους τέσσερις του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 40-39, 57-58, 81-77.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Μοτιεγιούνας 7, Καλνιέτις 17 (1), Κουζμίνσκας, Λαβρίνοβιτς Ντ. 9 (1), Ματσιούλις 13, Σεϊμπούτις 17, Κλέιζα 5, Λαβρίνοβιτς Κ., Πότσιους 11 (3), Βαλαντσιούνας 2.
ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζιάνι): Αραντόρι 6, Τζεντίλε 15 (1), Ροσέλι, Μέλι 2, Μπελινέλι 22 (2), Ντίενερ 7 (1), Κουσίν 4, Ντατόμε 10 (2), Τσιντσιαρίνι 11.