Την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας πέτυχε η Σουηδία που νίκησε με τη σειρά της τους αποδεκατισμένους από τις απουσίες Ρώσους με 81-62. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τέιλορ και Γιερέμπκο που πέτυχαν από 25 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την αντίπαλη πλευρά ξεχώρισε ο Σβεντ που σταμάτησε στους 15 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Ρώσους και κατάφεραν από την αρχή να πάρουν ένα προβάδισμα δείχνοντας πως δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για κανέναν. Οι Τέιλορ και Γιερέμπκο βρήκαν τους διαδρόμους στην επίθεση και έτσι η Σουηδία, κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-15, ενώ στη συνέχεια κατάφερε παρά την προσπάθεια του Σβεντ να κρατήσει το προβάδισμα. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε μπροστά την ομάδα του Ντιν με 34-29.

Παρά την προσπάθεια των Σβεντ και Αντόνοφ για τους Ρόσους, οι Σουηδοί κατάφεραν να παραμείνουν στη θέση του οδηγού και στην τρίτη περίοδο, με τον Γιερέμπκο να τα κάνει όλα στο παρκέ. Από την πλευρά του και ο Τέιλορ συνέχισε να είναι πολύ επιθετικός με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 52-45, για τη Σουηδία, ενώ στην τελευταία περίοδο, η διαφορά ανέβηκε και ξέφυγε ακόμα περισσότερο με τους Ρώσους να τα παρατάνε. Έτσι η Σουηδία επικράτησε με 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 29-34, 45-52, 62-81.
ΡΩΣΙΑ (Καράσεφ): Κασάρεφ, Σοκόλοφ 6, Βάλιεφ 1, Φριτζόν 7, Βορόνοφ 2, Κουλάγκιν 2, Σβεντ 15 (1), Αντόνοφ 13, Μόνια 8 (2), Κβοστόφ 2, Πονκρασόφ 6.
ΣΟΥΗΔΙΑ (Ντιν): Χάκανσον 4, Σκόλντεμπραντ, Κιέλμπορν 4, Πίτα, Μασάμπα Τ., Γκραντ 11 (3), Γιερέμπκο 22 (1), Μασάμπα Μπ. 2, Ρας 4, Τέιλορ 25, Γκάντεφορς Β. 9 (1).