Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχτηκε ο αγώνας της Σερβίας με την Ισπανία, όπου η ομάδα του Ορένγκα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ απέναντι σε αυτή του Ίβκοβιτς παίρνοντας μία πανεύκολη πρόκριση στους «4» του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, επικρατώντας με 90-60. Οι νικητές είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και δεν αντιμετώπισαν την παραμικρή δυσκολία.

Οι Ισπανοί ήταν ολοκληρωτικοί στο πρώτο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα με τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται στο τέλος της περιόδου με 21-5, σκορ το οποίο φανερώνει την εικόνα των δύο ομάδων. Η διαφορά αντί να μειωθεί για τους Σέρβους στο δεύτερο δεκάλεπτο αυξήθηκε για τους Ισπανούς που συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς. Έτσι το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα, βρήκε την ομάδα του Ορένγκα μπροστά στο σκορ με 48-23.

Όσοι περίμεναν την ανάκαμψη της Σερβίας στο δεύτερο ημίχρονο, έμειναν με την ελπίδα, αφού η Ισπανία δεν κατέβασε ταχύτητα. Αντιθέτως συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά απέναντι σε μία Σερβία που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα πάνω στο παρκέ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 73-39 για τους Ισπανούς, ενώ η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η Σερβία δεν είχε καμία τύχη για τη νίκη. Το τελικό 90-60 έστειλε την Ισπανία στους «4» του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Τα δεκάλεπτα: 5-21, 23-48, 39-73, 60-90.
ΣΕΡΒΙΑ (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 6, Κρστιτς Νεμ. 3 (1), Μίτσιτς 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 2, Μπιέλιτσα 2, Κάλινιτς 2, Γκάγκιτς 7, Κρστιτς Νεν. 4, Άντζουσιτς 11 (2), Γκάγκιτς 11, Στίματς 4.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Ορένγκα): Αγκιλάρ 8 (2), Φερνάντεθ 19 (4), Ροντρίγκεθ 22 (2), Ρέι, Καλντερόν 3 (1), Ρούμπιο 5 (1), Κλαβέρ 9 (1), Σαν Εμετέριο 6, Γιουλ 5 (1), Γκασόλ 7, Γκαμπριέλ 4 (1), Μουμπρού 2.