Ένα σπουδαίο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ 2013, έκανε η Κροατία που επικράτησε της οικοδέσποινας Σλοβενίας στην παράταση με 76-74 (65-65 κ.α.). Για το συγκρότημα του Γιάσμιν Ρέπεσα, κορυφαίος ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 24 πόντους, ενώ ο Τόμιτς έκανε νταμπλ – νταμπλ με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Γκόραν Ντράγκιτς με 23 πόντους.

Οι Σλοβένοι κατάφεραν να ξεκινήσουν με… φόρα και να πάρουν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 20-17. Οι διοργανωτές πήραν αυτό που ήθελαν αρχικά, δηλαδή το προβάδισμα και προσπάθησαν να το κρατήσουν και στη συνέχεια με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με το υπέρ τους 41-35 και τους Κροάτες να παραμένουν κοντά στο σκορ.

Η συνέχεια ήταν πιο ενδιαφέρουσα, καθώς οι παίκτες του Ρέπεσα αντέδρασαν και κατάφεραν να μπουν και πάλι στο… κόλπο της νίκης, καθώς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μείωσαν στο καλάθι (57-55). Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση (65-65 κ.α.), με τους Κροάτες να καταφέρουν στο εξτρά πεντάλεπτο να πάρουν τη νίκη με 76-74 και να βάλουν… φωτιά στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-35, 57-55, 65-65 (κ.α.), 74-76.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς, Μπάλαζιτς 2, Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 7 (1), Μπλάζιτς, Νάχμπαρ 6 (1), Γκ. Ντράγκιτς 23 (2), Ζ. Ντράγκιτς 11 (1), Λόρμπεκ 16 (3), Βίντμαρ 4, Μπέγκιτς 3.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Ρέπεσα): Τόμιτς 11, Ντρέιπερ 2, Μπογκντάνοβιτς 24 (2), Σάριτς 3 (1), Ρούντεθ 8 (2), Ούκιτς 10 (1), Σίμον 6 (1), Μάρκοτα 4, Ζόριτς 8.