Με νίκη αποχαιρετά το φετινό Ευρωμπάσκετ η Πολωνία που επικράτησε της οικοδέσποινας Σλοβενίας στην τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης με 71-61. Αυτή μάλιστα ήταν και η πρώτη νίκη για το συγκρότημα του Ντιρκ Μπάουερμαν, που είχε σε πολύ καλή μέρα τους Κελάτι και Γκόρτατ που σημείωσαν από 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Έτσι οι Σλοβένοι πάνε στην επόμενη φάση με δύο βαθμούς.

Αν οι Σλοβένοι πίστευαν πως θα είχαν εύκολο έργο απέναντι στην Πολωνία, γελάστηκαν από νωρίς, καθώς οι παίκτες του Ντιρκ Μπάουερμαν, παρά το γεγονός πως είχαν αποκλειστεί ήδη από τη συνέχεια της διοργάνωσης, αγωνίστηκαν σκληρά για τη νίκη από την αρχή και πήραν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-17. Μάλιστα, το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε την Πολωνία μπροστά και πάλι με 36-28.

Οι Σλοβένοι δεν ξύπνησαν και συνέχισαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ, καθώς οι Πολωνοί είχαν βρει ρυθμό και δεν τους άφησαν ποτέ να αντιδράσουν. Οι Κελάτι και Γκόρτατ έκαναν πολύ καλή δουλειά επιθετικά και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-42. Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και έτσι η Πολωνία πήρε την πρώτη της και μοναδική νίκη στο τουρνουά απέναντι στους οικοδεσπότες με 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-36, 42-53, 61-71.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 4, Μπάλαζιτς 7 (1), Γιοκσίμοβιτς 2, Μούριτς, Μπλάζιτς 2, Νάχμπαρ 5, Γκ. Ντράγκιτς 9 (1), Ζ. Ντράγκιτς 5 (1), Λόρμπεκ 13 (3), Βίντμαρ 6, Μπέγκιτς 8.
ΠΟΛΩΝΙΑ (Μπάουερμαν): Καρνόφσκι, Κελάτι 21 (5), Λάμπε 8, Σουμπάργκα, Ζαμοΐσκι 4 (1), Πονίτκα, Ιγκνιέρσκι 6 (2), Βατζίνσκι 6 (2), Γκόρτατ 19, Χρίτσανιουκ, Κόζαρεκ 7.