Την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, πέτυχε η Τουρκία που επικράτησε της Σουηδίας με 87-74, με τον Τάνιεβιτς να μην χρησιμοποιεί καθόλου, τον Χέντο Τούρκογλου. Ποιοι πήραν την ομάδα πάνω τους; Οι Αρσλάν (22 πόντους), Ιλιασόβα (21 πόντους) και Γκονλούμ (19 πόντους) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ από την άλλη Τέιλορ και Γερέμπκο πέτυχαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, καθώς καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να επιβάλλει εξ αρχής τον ρυθμό της και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-17. Στη συνέχεια όμως η Τουρκία βρήκε τις λύσεις που ήθελε επιθετικά, ενώ και στην άμυνα ανέβασε απόδοση με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τη βρει μπροστά στο σκορ με 40-35.

Στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε για την ομάδα του Τάνιεβιτς που έβλεπε τους παίκτες του να παίζουν καλύτερα χωρίς τον Τούρκογλου και να κάνουν αυτά που έπρεπε. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βρήκε τους νικητές μπροστά στο σκορ με 67-58, ενώ στη συνέχεια η Σουηδία δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι οι Τούρκοι κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στο τουρνουά με 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-40, 58-67, 74-87.
ΣΟΥΗΔΙΑ (Ντιν): Χάκανσον 3 (1), Σκόλντερμπεργκ 3 (1), Κλέμπορν 8, Πίτα 1, Μασσάμπα 4, Γκραντ 14, Γερέμπκο 17 (1), Μ. Μασάμπα 2, Ρας, Τέιλορ 18 (2), Β. Γκάτεφορς 4.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Τάνιεβιτς): Πρέλτζιτς 11 (3), Γκιουλέρ 4, Ιλιασόβα 21 (2), Μπατούκ, Ερντέν 6, Τσετίν 2, Σαβάς, Γκονλούμ 19, Αρσλάν 22 (4), Ασίκ 2.