Σε ένα παιχνίδι χωρίς καμία βαθμολογική σημασία, η Ρωσία κατάφερε να επιβληθεί εύκολα της Τουρκίας με 89-77 στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Ο Καράσεφ με 25 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, ενώ από την άλλη η προσπάθεια των Σαβάς (18 πόντους) και Γκονλούμ (17 πόντους) δεν ήταν αρκετή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, ώστε να γίνει ένα δυνατό και καλό ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες όμως που είχαν ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η Τουρκία κατάφερε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγηθεί έστω και με έναν πόντο διαφορά (17-16), ενώ ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι και το τέλος του πρώτου μισού του παιχνιδιού που έληξε με την ομάδα του Τάνιεβιτς να προηγείται με 40-39.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να παλεύουν για τη νίκη, αλλά καμία από τις δύο δεν κατάφερε να πάρει ένα καλό προβάδισμα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Ρωσία να προηγείται αυτή τη φορά με έναν πόντο (58-57). Η ομάδα του Καράσεφ όμως έκανε το μεγάλο ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας έτσι τη νίκη με 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 40-39, 57-58, 77-89
ΤΟΥΡΚΙΑ (Τάνιεβιτς): Πρέλντζιτς 8 (1), Γκιουλέρ, Μπατούκ 5 (1), Ιλιασόβα 13 (1), Ερντέν 2, Τσετίν, Σαβάς 18, Γκονλούμ 17, Αρσλάν 12 (2), Ασίκ 2.
ΡΩΣΙΑ (Καράσεφ): Καράσεφ 25 (3), Σοκόλοφ 1, Βαλίεφ, Κουλάγκιν 8, Σβεντ 8, Αντόνοφ 14 (3), Κβοστόφ 8 (2), Ζεβροσένκο 12, Πονκρασόφ 13.