Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε απέναντι στη Σλοβενία η ομάδα της Φινλανδίας που επιβλήθηκε με 92-76 σε ένα παιχνίδι δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης του θεσμού είχαν βγει πριν καν ξεκινήσει το ματς. Οι νικητές είχαν επιθετική πολυφωνία, καθώς πέντε παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Σλοβένοι προσπάθησαν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα και το πάνω χέρι και με τον Νάχμπαρ σε καλή μέρα τα κατάφεραν. Δεν μπόρεσαν όμως να χτίσουν και κάποια διαφορά, καθώς η Φινλανδία έμεινε κοντά στο σκορ, αφού το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-22 υπέρ των διοργανωτών. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, καθώς με ηγέτη τον Λι, οι τυπικά γηπεδούχοι αν και δεν πήραν το προβάδισμα, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 42-42.

Στην τρίτη περίοδο η Φινλανδία επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της απέναντι σε μία Σλοβενία που δεν έδειχνε να έχει ιδιαίτερη όρεξη για παιχνίδι. Μάλιστα ο Μάλκοβιτς έκανε και συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-66 υπέρ των Φινλανδών. Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι Σλοβένοι δεν έδειχναν ότι μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και έτσι η ομάδα του Ντέτμαν πήρε τη νίκη με 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 42-42, 71-66, 92-76.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 16 (4), Νίκιλα, Μούρινεν, Χαφ 5 (1), Λι 17, Σαλίν 16 (4), Κότι 4, Κόπονεν 14 (2), Χάανπα 9 (3), Άχονεν 11 (3).
ΣΛΟΒΕΝΙΑ(Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς 4 (1), Μπάλαζιτς 14 (2), Γιοξίμοβιτς 2, Μούριτς 6, Μπλάζιτς 3 (1), Νάχμπαρ 15 (2), Γκ. Ντράγκιτς 3, Ζ. Ντράγκιτς 7, Λόρμπεκ 7 (2), Βίντμαρ 7, Μπέγκιτς 6.