Ο Ολυμπιακός Βόλου όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τον Αίολο-Γόμφους για ένα ημίχρονο, αλλά είχε και τον έλεγχο του αγώνα. Αυτό που επακολούθησε, πάντως, έμοιαζε με εφιάλτη για τους Βολιώτες… Στην 3η περίοδο ο Αίολος-Γόμφοι έβαλε 40 πόντους και έφτασε δια περιπάτου στην 3η σερί νίκη του με 77-58 για την 23η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής, παρά την απουσία του τραυματία Μάκη Θέου και την αποβολή του Δημήτρη Δέσπου από την 1η περίοδο με δύο τεχνικές ποινές!

Η ομάδα του Χάρη Φόρου ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 40-3, μετέτρεψε το 30-36 του ημιχρόνου σε 70-39 στο 30′ και παρέμεινε έτσι αήττητη εντός έδρας, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Παππά (22 πόντοι), Μόσιαλο (17 πόντοι) και Ψύρρα (15 πόντοι). Ο Αίολος-Γόμφοι έχει πλέον 11-0 στο γήπεδό του, όπου με εξαίρεση τον Ερμή Σχηματαρίου καμία άλλη ομάδα δεν έχει ηττηθεί με λιγότερους από 12 πόντους διαφορά!

Όπως μπορεί να καταλάβει κανείς και από την εξέλιξη του αγώνα, όλα κρίθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο, αφού από εκεί και πέρα δεν υπήρχε γυρισμός για την ομάδα του Γιώργου Βλιώρα, κι ας κέρδισε τις τρεις από τις τέσσερις περιόδους! Ένα καστροφικό (3ο) δεκάλεπτο ήταν αρκετό, πάντως, προκειμένου να οδηγήσει τον Ολυμπιακό Βόλου στην 5η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του και στην 5η στα τελευταία έξι παιχνίδια συνολικά.

Αίολος-Γόμφοι – Ολυμπιακός Βόλου 77-58
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ., Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 15-16, 30-36, 70-39, 77-58
Αίολος-Γόμφοι (Φόρος): Μόσιαλος 17 (1), Παππάς 22 (2), Ζώρζος, Ευαγγελακόπουλος, Κολότσιος 2, Τσιγγενόπουλος 2, Μοσχόπουλος 8, Ιωάννου 7 (1), Τσιακάρας, Ψύρρας 15 (3), Δέσπος 4.
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Νίκολης, Γκοντόπουλος 23 (1), Μουρατίδης 8 (2), Καραμήτσος 4, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 6, Παρασκευάς 9, Γουάμπα 5.

* Πριν από την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του φιλάθλου της τρικαλινής ομάδας Χρήστου Ράδου.

ΠΕΡΙΠΑΤΟ Ο ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΗ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ Η ΜΕΛΙΚΗ

Εύκολο απόγευμα πέρασε στη Μελίκη ο Ερμής Σχηματαρίου. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου ξέφυγε από το 1ο δεκάλεπτο με μεγάλη διαφορά (9-27) και πήρε άνετα τη νίκη με 93-49, τη 13η στους τελευταίους 14 αγώνες. Στην αντίπερα όχθη, μαθηματικά στη Γ’ Εθνική υποβιβάστηκε μετά την 11η συνεχόμενη ήττα της η Μελίκη.

Μελίκη – Ερμής Σχηματαρίου 49-93
Διαιτητές: Μαραμής, Δόλγυρας, Μπουγλός Π.
Δεκάλεπτα: 9-27, 17-52, 35-78, 49-93
Μελίκη (Ασλανίδης): Μόρας 11, Μωυσίδης, Στοΐτσης 3, Καρκανιάς, Τζιοβάρας 12 (1), Κατόπουλος, Ιωάννου, Ρογγότης 4, Εσέρπογλου 6, Αμανατίδης, Αλευρίδης 6, Πεϊμανίδης 7 (1).
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 12 (2), Μπόρσης 2, Δουρούκης 2, Ζαρμακούπης 18, Χατζηγιαννάκης 4, Μπακέας 8 (2), Καλημέρης 9, Ζορμπάνος 3 (1), Βεσκούκης 14, Καρακωνσταντάκης 3 (1), Χάλιος, Δημητριάδης 18 (1).

—————————————————————-

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΑΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Αίολος-Γόμφοι – Ολυμπιακός Βόλου 77-58
Μελίκη – Ερμής Σχηματαρίου 49-93
Ίκαροι Τρικάλων – Νίκη Βόλου (10/4, 17:00)
Πρωτέας Γρεβενών – Έσπερος Λαμίας (10/4, 17:00)

13. Μελίκη 2-19 (1191-1691) 23

* Εκκρεμεί ο αγώνας Έσπερος Λαμίας – Ερμής Σχηματαρίου (19η αγωνιστική, 13/4, 14:00)

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24Η – 17/4, 17:00)