Ο Daryl Macon συστήθηκε με ιδανικό τρόπο στο Basketball Champions League. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο οδηγός της ΑΕΚ στη νίκη επί της Turk Telekom με 74-65 στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο παιχνίδι των “κιτρινόμαυρων” για τη φάση των “16” του BCL.

Ο Macon πέτυχε 20 πόντους με 10/10 βολές, 4/8 σουτ και μαζί με τον Jonas Maciulis (15 πόντοι) ήταν οι παίκτες που βοήθησαν την ΑΕΚ (1-0) να πάρει από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης, να προηγηθεί με διαφορά 15 πόντων στα μέσα της τέταρτης περιόδου και να φτάσει χωρίς πολλές δυσκολίες στη νίκη, παρά τις απουσίες των Moreira, Ζήση, Γκίκα και Γιάνκοβιτς.

Οι αριθμοί επιβεβαιώνουν την ανωτερότητα των γηπεδούχων. Η Ένωση σούταρε καλύτερα από την αντίπαλό της (44,2% έναντι 41,5%), μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (38-30) και είχε το προβάδισμα για 32’50’’. Κάπως έτσι έκανε το 8-1 εντός έδρας στη διοργάνωση και υποχρέωσε παράλληλα την Turk Telekom μόλις στην 4η ήττα στους τελευταίους 18 αγώνες της στο BCL.

Την ίδια ώρα η Turk Telekom (1-1) είχε μόνο 3/17 τρίποντα και πέρα από τους Nick Johnson (14 πόντοι), Kyle Wiljer (14 πόντοι) και Samet Geyik (10 πόντοι), δεν διέθετε πολλές επιθετικές λύσεις στο ΟΑΚΑ, με τους Sam Dekker, Marcus Foster και Johnny O’Bryant να έχουν όλοι μαζί 20 πόντους με 6/19 σουτ.

ΙΔΑΝΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισε με ιδανικό τρόπο το παιχνίδι, προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 10-4 (στο 4’) και αντέδρασε εξαιρετικά στο επιμέρους 1-8 που ακολούθησε από τους Τούρκους, οι οποίοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 5’ (11-12). Η άμυνα της Ένωσης σε εκείνο το σημείο ενεργοποιήθηκε. Η ΑΕΚ δεν δέχτηκε ούτε έναν πόντο στα επόμενα πέντε λεπτά, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα (16-12) και όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν καλά.

Ακόμα και το τρίλεπτο επιθετικό μπλακ-άουτ δεν κόστισε στους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι είδαν πρόσκαιρα την πλάτη της Turk Telekom στο 13’ (16-18). Ακολούθησε ένα μικρό σερί 5-0, το οποίο ήταν αρκετό για να ξαναβάλει στις… ράγες τους γηπεδούχους. Κάπως έτσι η ΑΕΚ ξέφυγε με 38-29 στο 20’ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη στην 3η περίοδο, κατά την οποία ξέφυγε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (44-31) στο 22’.

Η Turk Telekom αντέδρασε, πλησίασε μέχρι τους έξι πόντους (47-41) στο 26’, ωστόσο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν την άφησε να γίνει πιο απειλητική. Κράτησε τη διαφορά μεταξύ των 6-10 πόντων και στο 34’ προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά στο ματς (64-49). Τη νίκη, πάντως, δεν την “καθάρισε” τόσο εύκολα.

Η ομάδα του Burak Goren είχε 1/10 τρίποντα μέχρι το 30’, ωστόσο οι Johnson, Gulaslan έβαλαν δύο διαδοχικά στην 4η περίοδο και έριξαν τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους (69-63) με 1,5 λεπτό να απομένει για το τέλος. Εν τέλει όμως δύο διαδοχικά ανόητα φάουλ των Τούρκων πάνω στα μακρινά σουτ των Macon, Langford, παρείχαν στην ΑΕΚ τους εύκολους πόντους που είχε ανάγκη, ώστε να μην ανησυχήσει περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 55-46, 74-65

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Macon 20 (10/10 βολές, 2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Langford 10 (1), Maciulis 15 (3), Κατσίβελης 5, Χρυσικόπουλος 8, Μωραΐτης, Μαυροειδής 1, Lojeski 3 (1), Ρογκαβόπουλος, Kingsley 4 (6 ριμπάουντ), Slaughter 8 (6 ριμπάουντ).

TURK TELEKOM (Goren): Johnson 14 (1), Baygul 4, Gulaslan 3 (1), Dekker 7 (3 κλεψίματα), Korkmaz, Geyik 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Foster 6, Wiltjer 14 (1), O’Bryant III 7 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).