Ένα τεράστιο και πολύ σημαντικό “διπλό” κόντρα στη Νεπτούνας κατάφερε να πάρει ο Προμηθέας Πάτρας με σκορ 83-82 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Το σύνολο του Μάκη Γιατρά κατάφερε να πάρει την πέμπτη του νίκη σε έξι αγώνες και να συνεχίσει την πολύ σπουδαία πορεία του.

Οι πατρινοί δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και τα βρήκαν “σκούρα” κόντρα στους Λιθουανούς, οι οποίοι εμφανίστηκαν αρκετά διαβασμένοι. Όμως ο Προμηθέας με πρωταγωνιστές τους Γκίκα (11 πόντοι και 5 ασίστ) και Παρκς (18 πόντοι και 8 ριμπάουντ) κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση και να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας στο Στρασβούργο.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Νεπτούνας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με έναν πόντο (9-8, 6′). Ο Προμηθέας όμως βρήκε λύσεις και κατάφερε να περάσει μπροστά με σουτ τριών πόντων από τον Μέιερ (11-12, 8′). Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Λιθουανοί βρέθηκαν μπροστά χάρη σε ένα σερί 5-0 (16-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νεπτούνας συνέχισε να είναι πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να προηγηθεί με 3 (26-23, 14′). Το σύνολο του Μάκη Γιατρά με πρωταγωνιστή τον Παρκς μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει κεφάλι στο σκορ (32-34, 18′). Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 36-34 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να πάρει το παιχνίδι και έκανε ένα σερί 7-0 (36-41, 22′). Μέιερ και Παρκς συνέχισαν να δίνουν ρυθμό στους πατρινούς με αποτέλεσμα να βρίσκονται στο +2 στη λήξη της τρίτης περιόδου (55-57). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Λιθουανοί βρήκαν τη “ζωντάνια” του πρώτου ημιχρόνου και πέρασαν μπροστά με 6 (72-66, 36′). Όμως το σύνολο του Μάκη Γιατρά με σπουδαίο Γκίκα και φοβερή άμυνα κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη με σκορ 82-83, με τα τελευταία λεπτά να θυμίζουν θρίλερ,

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34, 55-57, 82-83