Η Ηλιούπολη κυριάρχησε στον 1ο αγώνα μεταξύ των πρωταθλητών των δύο ομίλων της Α’ ΕΣΚΑ. Η ομάδα του Φώτη Καρακώστα έβλεπε για ένα ημίχρονο την πλάτη της Νήαρ Ηστ, πάτησε όμως το γκάζι στο δεύτερο και έφτασε εύκολα στη νίκη με 73-62.

Οι Παναγόπουλος (18 πόντοι) και Γκαβανόπουλος (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ηλιούπολης, η οποία έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 23-12, ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά στο 32’ (57-42) και με +17 στο 36’ (68-51).

Η Νήαρ Ηστ, από τη μεριά της, κατάφερε τουλάχιστον να μειώσει τη διαφορά από τους 16 πόντους στους 11 ενόψει του δεύτερου αγώνα. Οι Φουστέρης (18 πόντοι) και Κουπίδης (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα της Καισαριανής.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 29-30, 52-42, 73-62

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ: ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ 3Η ΘΕΣΗ

Εντυπωσιακό “διπλό” έκανε ο Ποσειδώνας στο 1ο παιχνίδι για τις θέσεις 3-4. Η ομάδα του Νέου Ψυχικού νίκησε εκτός έδρας το Γαλάτσι 71-56, βάζοντας στέρεες βάσεις για την 3η θέση της Α’ ΕΣΚΑ.