Η αρχή ήταν το ήμισυ του παντός για τον Ποσειδώνα στους Αγίους Αναργύρους. Η ομάδα του Ψυχικού προηγήθηκε από την 1η περίοδο με διαφορά 16 πόντων, έλεγξε για 40 λεπτά και τον αγώνα και νίκησε εκτός έδρας τους Αγίους Αναργύρους 73-63, παίρνοντας την πρόκριση για τους “4” των Playoffs ανόδου της Α’ ΕΣΚΑ.

Η έδρα επικράτησε στα άλλα δύο ζευγάρια της προημιτελικής φάσης. Η Νήαρ Ηστ νίκησε την Άρτεμη Αχαρνών 71-6, με ηγέτη τον Φουστέρη (23 πόντοι) και πήρε τη σειρά με 2-1 νίκες.

Νήαρ Ήστ – Άρτεμις Αχαρνών 71-63
Νήαρ Ήστ (Καραμπάς, Σκέντζος): Φουστέρης 23, Οικονόμου 14 (3), Κουπίδης 10 (2), Τηλιόπουλος 9 (3), Ρουμπέας 8 (2), Τζόκας 3 (1), Νικολαΐδης 2, Αγγελόπουλος 2, Πάσσας, Πανταζής.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, το Γαλάτσι κατέβαλε τον Φίλιππο με 77-67 και έδωσε ραντεβού για την επόμενη φάση με τη Νήαρ Ηστ, έχοντας όμως το πλεονέκτημα έδρας. Στην άλλη ημιτελική σειρά θα αναμετρηθούν η Ηλιούπολη με τον Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού, με την πρώτη να έχει το πλεονέκτημα έδρας.