Παραλίγο να αυτοκτονήσει η Ελευθερία Μοσχάτου, η οποία από το +18 (41-59) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου βρέθηκε μόλς στο +1 (63-64, 65-66) λίγο πριν το τέλος. Εν τέλει δύο βολές της Καρακασίδου και δύο άστοχες της Ντάλα ήταν αρκετά για την ομάδα του Δεσποτάκη, ούτως ώστε να αποδράσει από το νησί των Επτανήσων, να κάνει το 3-1 στη σειρά και πλέον να διεκδικήσει την πέμπτη θέση απέναντι σε Δάφνη ή ΠΑΟΚ. Από την άλλη η Νίκη παραλίγο να ολοκληρώσει ένα επικό comeback σε διάστημα 12 λεπτών, αλλά πλέον θα συμβιβαστεί με την έβδομη ή την όγδοη θέση.

Η Καρακασίδου πραγματοποίησε ακόμη μία πληθωρική εμφάνιση για τις νικήτριες με τους 21 πόντους και τις 7 ασίστ με την James να ακολουθεί με 11 και τις Θεωδορομανωλάκη και Ferrari να πετυχαίνουν από 10 πόντους έκαστος. Από τις Επτανήσιες ξεχώρισε η Young με 17 πόντους , την στιγμή που η μοιραία Ντάλα και η O’ Dwyer σημείωσαν από 12.

O αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο με την Νίκη να έχει ένα οριακό προβάδισμα (20-19). Οι φιλοξενούμενες στη συνέχεια ανέβασαν στροφές προς το τέλος της ανάπαυλας και έκλεισαν το ημίχρονο, όντς μπροστά με τέσσερις πόντους (34-38). Στη συνέχεια τα πράγματα για τις παίκτριες του Δεσποτάκη κύλησαν ακόμη καλύτερα, καθότι ένα τρίποντο της Καρακασίδου έστειλε την διαφορά στους 18 πόντους (41-59), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με +17 για τις φιλοξενούμενες (44-61). Η Νίκη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ένα 19-3 πήγε το ματς στον πόντο (63-64), την στιγμή που στα 10” το σκορ ήταν 65-66, για να ακολουθήσουν 4/4 βολές για την αθηναϊκή ομάδα και 0/2 για το συγκρότημα του Λαμπρόπουλου.

Νίκη Λευκάδας – Ελευθερία Μοσχάτου 65-70
Διαιτητές: Λιότσιος-Ασημακάκη-Τσακιράκη
Δεκάλεπτα: 20-19, 34-38, 44-61, 65-70
Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Κόφι 9, Ντάλα 12(2), Δανδουλάκη Μ. 9(1), Δανδουλάκη Α. 3(1), Τσοβόνι 3, Γιανγκ 17(5), Οντουάιρ 12.
Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη 6, Καρακασίδου 21(2), Νάτσκου, Φεράρι 10(2), Στεφανίδου, Σμιθ 7(1), Θεοδωρομανωλάκη 10(1), Τζέιμς 11, Τσέρου 5(1).